Kapsułki do prania niebezpieczne dla dzieci i dorosłych

07.06.2019
Kapsułki do prania niebezpieczne nie tylko dla dzieci

Według nowych badań, opublikowanych 3 czerwca 2019 r. w czasopiśmie Pediatrics, liczba dzieci w wieku do 6 lat, które narażone zostały na działanie płynnych detergentów do prania, wzrosła wraz z pojawieniem się środków piorących w formie kapsułek.

Takie statystyki opracowano dla USA, ale podobne dane dotyczą innych państw, głównie Europy Zachodniej. - Liczba zatruć jest nadal niedopuszczalnie wysoka - uważa dr Gary A. Smith, DrPH, dyrektor Centrum Badań nad Urazami i Polityki Zdrowotnej w Nationwide Children's Hospital w Columbus, Ohio.

Smith i jego zespół przeanalizowali dane będące w posiadaniu National Poison Data System, a obejmujące zgłoszenia zatrucia detergentami między 2012 a 2017 r.

W tym czasie w USA odnotowano 72947 ekspozycji na tak zwane ciekłe pakiety detergentów do prania (kapsułki). Zdecydowana większość niebezpiecznych zdarzeń (ponad 90 proc.) dotyczyła dzieci poniżej 6. roku życia.

Trend, opisujący poważne skutki zdrowotne wśród małych dzieci, ma tendencję wzrostową.

Płynne kapsułki z detergentem to nowatorski pomysł, który upowszechnił się w Stanach Zjednoczonych w 2012 r. Konsumenci szybko zaakceptowali ten produkt – jak się okazuje – głównie ze względu na jego oryginalny wygląd - często przyrównywany do cukierków.

Opakowania ze środkiem do prania w płynie są bardziej skoncentrowane i bardziej toksyczne niż tradycyjne detergenty. Naukowcy dopiero ustalają dlaczego tak się dzieje. Producenci twierdzą bowiem, że pomimo różnej konsystencji - skład chemiczny kapsułek jest w zasadzie taki sam jak proszków do prania.

Narażenie na działanie tego typu specyfików może prowadzić do wielu problemów zdrowotnych, w tym: oparzeń chemicznych, uszkodzenia oczu, mózgu, śpiączki, a nawet śmierci.

Rok po pojawieniu się kapsułek w Stanach Zjednoczonych jedno z niemowląt zmarło po spożyciu zawartości środka piorącego.

W okresie badania zgłoszono łącznie osiem zgonów, a większość z nich (sześć), wystąpiła u dorosłych z upośledzeniem umysłowym lub poznawczym.

Dyrektor medyczny oddziału Fresno/Madera w California Poison Control System, dr Rais Vohra mówi, że osoby kupujące tego typu środki nie zdają sobie sprawy, jak poważne mogą być konsekwencje nieświadomego spożycia niewielkiego opakowania z detergentem. W tej sytuacji trzeba rozpocząć szeroko zakrojoną akcję uświadamiającą, ale także wdrożyć normy, dzięki którym materiał kapsułek lepiej chroniłby ich zawartość przed nieświadomymi niebezpieczeństwa osobami.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę