Zespół cieśni nadgarstka: bardzo demokratyczna choroba

25.03.2018

Co łączyć może takie zawody jak: szlifierz, monter, glazurnik, hutnik, rzeźnik, krawcowa, sklepowa, księgowa, dentystka, programista? Niestety nic przyjemnego, bo wykonujący te zawody są szczególnie narażeni na zmaganie się z zespołem cieśni nadgarstka (zespołem kanału nadgarstka).

Szczególnie – nie oznacza, że lista ta jest zamknięta, wprost przeciwnie – znamy wiele zawodów, wykonywanie których skutkować może poważnymi problemami z rękoma. Przykład? Ostatnio specjaliści z US Centers for Disease Control wyrokowali, że konopie są szkodliwe. Przy czym wcale nie chodziło o tych, którzy roślinę tę traktują jako używkę, a o tych, którzy w pocie czoła pracują na plantacjach konopi, strzygąc je. Precyzyjna robota z nożycami w ręku w wielu przypadkach źródło foto: Wikipedia

kończy się chorobą zawodową określaną jako zespół cieśni nadgarstka.

Tej poważnej dolegliwości można nabawić się nie tylko ciężko pracując. W zasadzie w tym przypadku sformułowanie „nabawić się” jest jak najbardziej uprawnione, gdyż zapamiętałych praktyków gier komputerowych okrutny los może połączyć z amerykańskimi hodowcami konopi czy z polskimi, nad wyraz zapracowanymi dentystami. Oczywiście zespół kanału nadgarstka dopaść może także sportowców, bo o ile sport to zdrowie, to jego wyczynowy poziom niejednokrotnie wymaga wielogodzinnych treningów obciążających nieprawidłowo ułożone nadgarstki. Konsekwencje oczywiście zawsze przychodzą w najmniej oczekiwanym momencie.

Taki moment jest jednak bardziej prawdopodobny w przypadku osób po pięćdziesiątce, u których wraz z procesem starzenia się organizmu dochodzi do pogorszenia funkcji nerwów. Taki moment jest jeszcze bardzie prawdopodobny u pań, które ładnych kilka lat temu przekroczyły wiek balzakowski, gdyż zachodzące wówczas zmiany hormonalne są dodatkowym czynnikiem obciążającym.

Jak to wygląda statystycznie? Odsetek chorych, u których zdiagnozowano  zespół cieśni nadgarstka waha się od 1 do nawet 4 proc. populacji (według wyników różnych badań). Z tym że kobiety zmagają się ze schorzeniem kilkakrotnie częściej niż mężczyźni. Niektórzy lekarze praktycy oceniają, iż na jednego pacjenta mężczyznę przypada nawet dwadzieścia kobiet szukających ratunku u specjalistów i nie jest to tylko efekt z reguły większej dbałości płci pięknej o zdrowie.

Truizmem byłoby tłumaczenie, że im wcześniej z dolegliwościami udamy się do specjalisty, tym szybciej i mniejszym nakładem sił oraz  środków wrócimy do zdrowia. Istnieje wiele sposobów przeciwstawiania się chorobie, te najbardziej optymalne zaproponują lekarze pracujący w Warsaw Medical Center. Dlaczego właśnie oni? Bo to jedni z najbardziej doświadczonych ortopedów i traumatologów narządu ruchu, jacy zajmują się, co istotne - z sukcesami - leczeniem zespołu kanału nadgarstka.

 

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę