Dieta wysokobiałkowa a ryzyko kardiometaboliczne

11.02.2020
Dieta na serce? foto pixabay

Nadmierne spożywanie pewnego rodzaju aminokwasów – obecnych w żywności bogatej w białko - wiąże się z wyższym ryzykiem kardiometabolicznym.

Wiele osób stosuje diety bogate w białko, które mogą pomóc w odchudzaniu i budowaniu masy mięśniowej. Jednak coraz częściej naukowcy zaczynają powątpiewać, czy żywność bogata w białko zapewnia wystarczające korzyści, aby zrównoważyć potencjalne ryzyko.

Nowe badania sugerują, że pokarmy wysokobiałkowe mogą negatywnie wpływać na zdrowie serca i układu sercowo-naczyniowego.

Diety o wysokiej zawartości białka mogą być bezpośrednio odpowiedzialne za problemy sercowo-naczyniowe, takie jak miażdżyca. Istnieje związek między spożywaniem pokarmów o wysokiej zawartości aminokwasów siarkowych - zwykle o wysokiej zawartości białka - a zwiększonym ryzykiem kardiometabolicznym. Badania, których wyniki opisano w EClinicalMedicine, zrealizowano w Pennsylvania State University w State College.

Białka zawierają maleńkie związki zwane aminokwasami, które różnią się składnikami. Niektóre zawierają atomy pierwiastka siarki, co nadaje im nazwę: aminokwasy siarki .

Dwa siarkowe aminokwasy występują w żywności bogatej w białko. Są to metionina i cysteina.

Ciało ludzkie potrzebuje tych aminokwasów do prawidłowego funkcjonowania i musi je pozyskiwać z pożywienia. Organizm nie jest w stanie syntetyzować niezbędnych aminokwasów i nie potrafi wytworzyć wystarczającej ilości tych niezbędnych elementów.

Aminokwasy, podobnie jak inne składniki odżywcze, jeśli są obecne w nadmiernych ilościach, mogą wyrządzić więcej szkody niż pożytku.

Taką zależność zaobserwowali naukowcy z Penn State, po przeanalizowaniu diety i stanu zdrowia 11 576 osób, do których danych uzyskali dostęp w ramach trzeciego krajowego badania zdrowia (NHANES III). Program ten sygnowały Centers for Disease Control and Prevention (CDC).

Badacze opracowali złożony algorytm oceny ryzyka chorób kardiometabolicznych, określający ryzyko wystąpienia problemów kardiometabolicznych, takich jak: choroby serca, udar mózgu i cukrzyca. Prowadząc analizy mierzyli poziomy charakterystycznych biomarkerów - w tym cholesterolu, trójglicerydów, glukozy i insuliny  we krwi uczestników. Biomarkery te wskazują na ryzyko choroby, na przykład wysoki poziom cholesterolu jest czynnikiem ryzyka chorób sercowo – naczyniowych - wyjaśnia współautor badania, prof. John Richie.

Z zebranych danych wynika, że średnie spożycie aminokwasów siarkowych u uczestników eksperymentu było prawie 2,5 razy wyższe niż szacowane dzienne średnie zapotrzebowanie (15 mg na 1 kg masy ciała).

Jeśli chodzi o źródło aminokwasów siarkowych, naukowcy stwierdzili, że są one obecne w prawie wszystkich produktach spożywczych, z wyjątkiem ziaren, owoców i warzyw.

- Mięso i inne pokarmy wysokobiałkowe mają na ogół wyższą zawartość aminokwasów siarkowych - zauważa dr Zhen Dong.

- Ludzie, którzy jedzą dużo produktów roślinnych, owoców i warzyw - spożywają mniejsze ilości aminokwasów siarkowych. Wyniki te potwierdzają niektóre korzystne efekty zdrowotne obserwowane u osób jedzących potrawy wegańskie - dodaje Dong.

- Przez dziesięciolecia oceniano, że diety ograniczające aminokwasy siarkowe były korzystne dla długowieczności. To badanie dostarcza pierwszych dowodów epidemiologicznych, że nadmierne spożycie aminokwasów siarkowych może być związane z przewlekłymi chorobami – ocenia prof. John Richie.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę