Tania pigułka odsunie zawały serca i udary mózgu w niepamięć?

23.08.2019
Tabletki bez recepty na problemy kardiologiczne? foto pixabay

Takie doniesienie powinno być natychmiast włożone pomiędzy baśnie traktujące o odczynianiu czarów a misteria zaklinające rzeczywistości. Tymczasem o przeprowadzonych w Iranie badaniach PolyIran informuje ostatni The Lancet – pismo, które nie zwykło drukować pseudonaukowych rewelacji.

Badanie, przeprowadzone przez lekarzy z Teheran University oraz University of Birmingham w Wielkiej Brytanii, wykazało, że częstość zawałów serca spadła o ponad połowę wśród mieszkańców wiejskich regionów Iranu w wieku od 50 do 75 lat, którzy brali tabletki zawierające leki generyczne.

Pomysł z podawaniem ludziom niedrogiej tabletki, zawierającej leki generyczne, która zapobiegałaby zawałom serca pojawił się po raz pierwszy 20 lat temu, ale w zasadzie nigdy nie wyszedł z fazy pomysłu.

Irańscy naukowcy prowadzili w tym kierunku badania przez 14 lat i zakomunikowali właśnie, że test wypadł nadspodziewanie korzystnie. Udało się zmniejszyć częstość zawałów serca o ponad połowę wśród osób regularnie zażywających tabletki.

W irańskim projekcie osoby wyznaczone do przyjmowania tabletek miały o trzy razy mniej zdarzeń sercowych w ciągu pięciu lat niż grupa kontrolna, której uczestnicy otrzymywali osobiste porady i comiesięczne przypomnienia tekstowe, aby: schudnąć, rzucić palenie, zdrowo się odżywiać i ćwiczyć.

Leki, powszechnie podawane osobom starszym, mogą radykalnie zmienić sposób, w jaki kardiolodzy walczą z rosnącą liczbą chorób serca i udarów mózgu w krajach ubogich i tych o średnim statusie majątkowym mieszkańców. Około 18 mln ludzi umiera rocznie z powodu chorób sercowo-naczyniowych , a 80 proc. z nich jest mieszkańcami krajów o niskim i średnim rozwoju. To tam jest coraz więcej ludzi zagrożonych otyłością, cukrzycą, używających tytoniu i prowadzących siedzący tryb życia.

Nawet jeśli ta niecodzienna koncepcja zostanie ostatecznie przyjęta, toczy się bitwa o składniki leku. Tabletka w badaniu, w którym udział wzięło 6800 mieszkańców irańskich wsi w wieku od 50 do 75 lat, zawierała statynę obniżającą poziom cholesterolu, dwa leki obniżające ciśnienie krwi i niską dawkę aspiryny.

Badanie PolyIran uruchomiono 14 lat temu, a tymczasem najnowsze badania realizowane w krajach rozwiniętych podważają zasadność podawania niektórych leków - zwłaszcza aspiryny - osobom starszym bez uprzedniego postawienia diagnozy.

Eksperci medyczni różnią się w kwestii koncepcji profilaktycznej farmakoterapii.

Jego zwolennicy - w tym niektórzy wybitni kardiolodzy – opierając się na badaniu – przekonują, że Światowa Organizacja Zdrowia powinna popierać dystrybucję takich tabletek bez recepty dla setek milionów ludzi w wieku powyżej 50 lat na całym świecie. Niektórzy szacują, że powszechne stosowanie farmakologii może obniżyć wskaźnik zgonów sercowych o 60 do 80 proc.

- Koncepcja jest bardzo intrygująca, jak i to, że tak wiele osób w Iranie regularnie latami przyjmowało tabletki – powiedział dr Salim Yusuf, dyrektor Population Health Research Institute w McMaster University w Kanadzie i ekspert w dziedzinie zdrowia serca w krajach słabo rozwiniętych, który nie był zaangażowany w irańskie badanie.

Inni wiodący kardiolodzy uważają to podejście za nieetyczne i niebezpieczne. Argumentują, że aspiryna, statyny i leki na ciśnienie krwi mają skutki uboczne. Nikt nie powinien ich przyjmować bez uprzedniej oceny pod kątem czynników ryzyka, takich jak podwyższone ciśnienie krwi, wysoki poziom cholesterolu lub wywiad rodzinny.

- Jestem sceptyczny wobec uniwersalnego, czterolekowego podejścia do „leczenia” wszystkich - powiedział dr Steven E. Nissen , kierownik oddziału medycyny sercowo-naczyniowej w klinice w Cleveland. - Jest to sprzeczne z tym, co większość z nas uważa za dobrą praktykę medyczną - dodał.

Dr Thomas R. Frieden, prezes Resolve to Save Lives, organizacji, która dąży do zmniejszenia liczby zgonów sercowych na całym świecie, powiedział, że czterolekowa pigułka, taka jak ta stosowana w badaniu, powinna być ordynowana tylko w przypadku osób, które doznały zdarzenia sercowego. Wyjaśnił on, niektóre leki na ciśnienie krwi są wystarczająco bezpieczne, aby dawać je osobom nie przebadanym, ale na przykład aspiryna, mogąca powodować krwawienie w mózgu i statyny, które grożą – co prawda w rzadkich przypadkach - uszkodzeniem wątroby i mięśni , nie  powinny być stosowane bez wcześniejszego rozeznania sytuacji medycznej.

Z kolei dr Salim Yusuf, prowadzący podobne badanie TIPS 3, z udziałem ok. 5700 osób żyjących w Bangladeszu, Kanadzie, Kolumbii, Indiach, Malezji, Filipinach, Tanzanii i Tunezji, używa pigułki zawierającej trzy leki na nadciśnienie i statynę. Wyniki tego badania mają być znane w marcu 2020 r.

Natomiast w ramach badania Secure, obejmującego ok. 3200 pacjentów z siedmiu krajów europejskich, którzy ukończyli 65 lat i przeżyli już jeden zawał serca, podaje się tabletki zawierające aspirynę, statynę i pojedynczy lek na nadciśnienie. Oczekuje się, że projekt ten zakończy się w grudniu 2021 r.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę