Bezigłowa biopsja wątroby

08.07.2018

Naukowcy z Charité - Universitätsmedizin Berlin z powodzeniem przetestowali nową technologię w ocenie nadwagi u nastolatków z chorobami wątroby. Metoda ta, znana jako elastografia czasowo - harmoniczna (time-harmonic elastography), umożliwia lekarzom określenie zaawansowania choroby bez konieczności uciekania się do inwazyjnych biopsji wątroby.

U nastolatków z nadwagą bezalkoholowe stłuszczenie wątroby jest najczęstszą przewlekłą chorobą. W większości przypadków choroba pozostaje stabilna przez dziesięciolecia, nie powodując istotnego upośledzenia funkcji wątroby. O ile choroba postępuje, trwałe zapalenie wątroby powoduje tworzenie nadmiaru tkanki łącznej - stadium zwane zwłóknieniem wątroby. Ostatecznie choroba może uszkodzić całą strukturę komórkową wątroby, powodując jej marskość.

- Ultradźwiękowa technologia, stosowana do pomiaru włóknienia wątroby, uwalnia nas od konieczności wykonywania inwazyjnych biopsji wątroby - wyjaśnia dr Christian Hudert, gastroenterolog dziecięcy z Ośrodka dla przewlekle chorych dzieci Charité w Berlinie.

Takie rozwiązanie jest niezwykle pomocne, bo dotychczas ocena zaawansowania choroby wątroby możliwa była tylko dzięki analizie tkanek pobranych podczas biopsji. Elastografia umożliwia wizualizację różnic w elastyczności różnych tkanek. U pacjentów ze zwłóknieniem wątroby nadmiar tkanki łącznej powoduje, że wątroba jest sztywniejsza niż normalna wątroba. Sztywność wątroby stanowi miarę postępu choroby.

W ośrodku Charité do badania elastograficznego wykorzystywano specjalny wózek generujący fale wibracyjne, które nie różnią się wiele od tych wytwarzanych przez fotel do masażu. Fale ultradźwiękowe są mierzone wewnątrz tkanki wątroby, dostarczając w ten sposób informacji o sztywności wątroby. W przeciwieństwie do poprzednich technik elastograficznych, metodą tą można wykonywać pomiary przy większej głębokości tkanki, dzięki czemu jest szczególnie odpowiednia w przypadku pacjentów szczególnie otyłych.

Nowo opracowaną technologię wykorzystano do badania 67 nastolatków z niealkoholowym stłuszczeniem wątroby. Pomiary sztywności wątroby wykorzystano do określenia stopnia stanu zwłóknienia tego narządu.

Podsumowując wyniki badania, dr Christian Hudert wyjaśnia: wykazano, że wdrożona technologia jest w stanie dokładnie odróżnić pacjentów bez zwłóknienia lub z łagodnym poziomem zwłóknienia oraz pacjentów z umiarkowanym lub zaawansowanym zwłóknieniem.

Metoda ta może sprawdzić się w długoterminowym monitorowaniu pacjentów, pomagając w określeniu skuteczności leczenia odchudzającego na przebieg choroby wątroby.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę