Geny determinują skuteczność rekonwalescencji po udarze

23.11.2018
Genetyka w udarach mózgu foto: pixabay

Osoby ze ściśle określonym wariantem genu PATJ mają zdecydowanie gorszą prognozę szybkiego powrotu do zdrowia po udarze niedokrwiennym.

Siedmiu na dziesięciu pacjentów ze ściśle określoną sekwencją genów cierpi na ciężkie następstwa udaru niedokrwiennego jeszcze po kilku miesiącach po zdarzeniu. Takie osoby są niejako w sytuacji przymusowej.

Jesteśmy w stanie wskazać region genomu (PATJ), który jest silnie zaangażowany w procesy neuroplastyczności i neuroregeneracji. To połowa sukcesu, bowiem gdy określimy mechanizm oddziaływania zapisanych informacji na stan zdrowia pacjenta po udarze - będziemy w stanie opracować nowe terapie, które wskażą określony gen jako cel terapeutyczny i pomogą poprawić rokowanie chorego - twierdzi dr Marina Mola - Caminal, koordynatorka badań w Neurovascular Research Group IMIM (Barcelona)..

To dane z międzynarodowego, wieloośrodkowego badania, koordynowanego przez naukowców z Hospital del Mar Medical Research Institute (IMIM) oraz lekarzy ze szpitala del Mar, opublikowane w czasopiśmie Circulation Research.

Jest to najważniejsze badanie przeprowadzone dotychczas w dziedzinie genetyki i oceny stanu osób po udarze, a pierwsze wykorzystujące dane od ponad 2 tys. pacjentów i obejmujące 12 ośrodków z całego świata.

Dr Jordi Jiménez Conde, koordynator badania i lekarz na oddziale neurologii Hospital del Mar, zapewnia, że jest  to największe opublikowane badanie dotyczące genetyki i prognozy udaru mózgu, a pierwsze, w którym zaobserwowano tak wyraźne zależności.

W trakcie badań przeanalizowano stopień niepełnosprawności (po trzech miesiącach od zdarzenia) u ponad 2 tys. pacjentów z udarem niedokrwiennym - spowodowanym zablokowaniem tętnicy mózgowej i stanowiącym 88 proc. wszystkich udarów mózgu. Oceniono wiele czynników klinicznych i danych genetycznych. Przebadano ponad 5 mln wariantów genetycznych dla każdej osoby.

- W badaniu zidentyfikowaliśmy zestaw wariantów genetycznych, które są stosunkowo powszechne w populacji i które wiążą się z gorszym powrotem do zdrowia po udarze po trzech miesiącach - podkreśla dr Marina Mola-Caminal.

Siedmiu na dziesięciu pacjentów ze ściśle określonymi wariantami genu PATJ cierpi na ciężkie następstwa zdarzenia (jeszcze po kilku miesiącach po udarze). Ich los jest zdeterminowany.

- Gen PATJ, a dokładniej kilka jego wariantów, znacząco wpływa na poprawę stanu zdrowia pacjentów  - mówi dr Jiménez Conde. Jest to gen zaangażowany w procesy zachodzące w tkance nerwowej i który odpowiada m.in. za zaburzenia snu i otyłość.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę