Prądem zaatakowali depresję

05.12.2018
Mózg stymulowany prądem foto: pixabay

Znaczna część osób żyjących z ciężką  depresją nie odczuwa ulgi po przejściu wszystkich dostępnych terapii. Nawet 30 proc. osób dotkniętych depresją zmaga się z niewyleczalną postacią tego schorzenia.

Ostatnio kolejną nadzieję przyniosła chorym nowa terapia w postaci głębokiej stymulacji mózgu (DBS). Metoda ta polega na wszczepieniu elektrod w celu przesyłania impulsów elektrycznych do wybranych obszarów mózgu.

W eksperymentalnym badaniu, opisanym w czasopiśmie Current Biology, Eddie Chang profesor neurochirurgii na University of California San Francisco (UCSF) zastosował DBS u osób z objawami depresji.

Badacze skupili się na strukturze mózgu zwanej przyśrodkową korą okołooczodołową. Obszar ten to wciąż jeden z najsłabiej poznanych rejonów mózgu, wiadomo jednak, że jest on silnie powiązany z aktywnością odpowiadającą za nastrój, depresję i podejmowanie decyzji.

Zespół badaczy współpracował z kliniką specjalizującą się w epilepsji. Osoby tam leczone mają wszczepione elektrody do mózgów (w ramach rutynowego przygotowania do operacji). Prof. Chang pracował z 25 chorymi na padaczkę, u których występowała również depresja (od łagodnej do ciężkiej).

Naukowcy stosowali łagodną stymulację elektryczną, obejmującą różne obszary mózgu i poprosili uczestników o określenie (za pomocą słów kluczowych), w jaki sposób takie impulsy wpływały na nastrój badanych. Następnie - za pomocą specjalnego oprogramowania - przeanalizowano słowa, które wykorzystywali pacjenci - ochotnicy.

Badanie ujawniło, że stymulowanie większości obszarów mózgu nie miało wpływu na nastrój uczestników, natomiast trzy minuty wzbudzania przyśrodkowej kory okołooczodołowej doprowadziło do ​​znacznej poprawy stanu psychicznego.

Zauważalne, pozytywne wyniki zaobserwowano tylko u osób z umiarkowaną i ciężką depresją, natomiast u pacjentów z łagodnymi objawami depresji nie zaobserwowano żadnego pozytywnego efektu.

Współautorka studiów prof. Kristin Sellers zakomunikowała, że pacjenci relacjonowali poprawę nastroju, mówili: wow, czuję się lepiej, jestem mniej niespokojony, stałem się opanowany i zebrany. - Zauważyłam również, pozytywne zmiany w mowie ciała pacjentów: siadali prosto, zaczęli mówić szybciej i bardziej naturalnie - dodała.

Autorzy badania twierdzą, że aktywność mózgu pacjentów, będących w złej kondycji psychicznej, po zastosowaniu stymulacji, przypominała aktywność mózgu, którą rejestrowano w okresie, gdy uczestnicy eksperymentu czuli się wyjątkowo dobrze.

Te obserwacje sugerują, że stymulacja pomagała pacjentom z poważną depresją odczuwać coś w rodzaju naturalnie pozytywnego stanu nastroju.

Aktywność przyśrodkowej kory okołooczodołowej jest podwyższona u pacjentów z ciężką depresją. W takich przypadkach stymulacja elektryczna usuwa przeszkodę w doświadczaniu pozytywnego nastroju, który występuje u osób z depresją.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę