Sól, Alzhaimer i białko tau

29.10.2019

Badania wskazują, że dieta bogata w sól powoduje pogorszenie funkcji poznawczych - poprzez destabilizację poziomu tzw. białka tau (nadmierna jego ilość w organizmie prowadzi do demencji).

Dr Giuseppe Faraco, specjalista z zakresu badań w dziedzinie neurologii w Feil Family Brain and Mind Research Institute w Weill Cornell Medicine w Nowym Jorku, jest głównym autorem badania, którego wyniki pojawiły się właśnie w czasopiśmie Nature Neuroscience.

Jak wyjaśnia dr Giuseppe Faraco, nadmierne spożycie soli jest dobrze rozpoznanym czynnikiem ryzyka demencji. Obecnie bardziej nurtujące jest pytanie, w jaki sposób nadmiar soli powoduje otępienie?

Po części wyjaśniały to badania prowadzone przez dr. Giuseppe Faraco na gryzoniach. Naukowiec zauważył, że dieta bogata w sód prowadzi do demencji u myszy. Cząsteczka, interleukina-17 (wytwarzana przez zaktywowane limfocyty T, które wspomagają odpowiedź organizmu na atak patologicznych bakterii), powstrzymuje komórki mózgowe przed wytwarzaniem tlenku azotu. Tlenek azotu odgrywa istotną rolę w rozszerzaniu naczyń krwionośnych, dzięki czemu przepływ krwi jest swobodny. Niewystarczający poziom tlenku azotu może zatem prowadzić do niebezpiecznie obniżonego przepływu krwi.

W badaniach na myszach dieta o wysokiej zawartości soli doprowadziła do wysokiego poziomu IL-17, co z kolei obniżyło stężenie tlenku azotu, a w konsekwencji zmniejszyło przepływ krwi o 25 proc.
Opierając się na wcześniejszych badaniach, dr Faraco wysnuł hipotezę, że wysoki poziom sodu powoduje demencję poprzez ograniczenie przepływu krwi do mózgu. Jednak prowadzone ostatnio przez niego eksperymenty ujawniły coś nieoczekiwanego.

Naukowcy, kierowani przez dr. Giuseppe Faraco, karmili 8-tygodniowe myszy dwoma rodzajami pokarmu. Były to diety standardowa oraz wzbogacona w sód. Eksperyment trwał od 4 do 36 tygodni. Przeprowadzone badania behawioralne, mózgowo-naczyniowe i molekularne ujawniły, że niski poziom tlenku azotu, spowodowany dietą o wysokiej zawartości soli, wyraźnie wpływa na poziom białka tau w mózgu (rodzaj białka występującego prawie wyłącznie w komórkach nerwowych). Nadmierne nagromadzenie tau jest znakiem rozpoznawczym choroby Alzheimera.

Dr Giuseppe Faraco wyjaśnia, że białko tau nie powinno swobodnie wędrować wewnątrz komórki, bo jeśli odłączy się od cytoszkieletu, może potencjalnie gromadzić się w mózgu, co prowadzi do trudności poznawczych.
W celu dalszej analizy zależności pomiędzy: tlenkiem azotu, białkiem tau a zaburzeniami poznawczymi - naukowcy w trakcie aplikowania diety wysokosolnej wprowadzili do organizmu gryzoni przeciwciała, które stabilizowały poziom białek tau. W wyniku stabilizatora tau myszy wykazywały normalne funkcjonowanie poznawcze, pomimo ograniczonego przepływu krwi. - To pokazało, że tak naprawdę przyczyną demencji jest tau, a nie zaburzony przepływu krwi, wyjaśnia dr Giuseppe Faraco.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę