Rak piersi powiązany ze szpikiem kostnym

27.11.2018
Rak piersi - kolejny krok do skutecznej terapii

Prof. Neta Erez, wraz ze współpracownikami, odkryła mechanizm, mogący wyjaśnić, dlaczego u części chorych, u których zdiagnozowano raka piersi o takiej samej strukturze i w podobnym stadium rozwoju - choroba rozwija się szybciej niż u innych.

Prof. Neta Erez pracuje jako starszy wykładowca w dziale patologii na Wydziale Medycyny Sacklera Uniwersytetu w Tel Awiwie. Jest ona autorką artykułu, który szczegółowo opisuje mechanizm wzrostu guza w przypadku nowotworu piersi.

Mechanizm ten, jak wyjaśniają autorzy, obejmuje fibroblasty - komórki, które stymulują wzrost guza, mimo że same nie są nowotworowe.

W przypadku raka - fibroblasty takie wspierają zdegenerowane komórki. Czynią to wywołując stan zapalny i pomagając nowotworom w tworzeniu naczyń krwionośnych dostarczających ikrew bogatą w tlen i składniki odżywcze.

Naukowcy odkryli, że znaczna część fibroblastów, związanych z nowotworem, pochodzi z "wrzecionowatych" komórek szpiku kostnego, które mają zdolność do różnicowania się w inne, takie jak komórki tworzące: kości, mięśnie, chrząstki lub tkankę łączną.

W przypadku raka piersi guzy mogą niejako “anektować” mezenchymalne komórki macierzyste szpiku kostnego i różnicować je w fibroblasty, co z kolei stymuluje rozwój nowotworów.

Naukowcy zauważyli że w przeciwieństwie do innych fibroblastów związanych z nowotworem, te pochodzące z komórek szpiku kostnego nie mają białka zwanego PDGFR (płytkopochodny czynnik wzrostu).

Komórki takie potrafią natomiast nadmiernie generować białko zwane klusteryną. Białko to pomaga guzom wytwarzać więcej naczyń krwionośnych i rozmnażać się znacznie szybciej niż te, które są wyłącznie zasilane przez fibroblasty z pobliskiej tkanki piersi.

Zrozumienie mechanizmu związanego z funkcjonowaniem fibroblastów może stanowić podstawę opracowania nowych, kierowanych terapii, opartych o komórki szpiku kostnego powiązane z komórkami rakowymi - zapewnia prof. Neta Erez.

Opis tych badań opublikowano w czasopiśmie Journal of Experimental Medicine.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę