Dopamina dla melomana

04.02.2019
Muzyka łagodzi obyczaje i daje przyjemność foto pixabay

Chcesz mieć szczególnie przyjemne doznania słuchając muzyki? Wygodny fotel, miła atmosfera, relaks? Mogą być przydatne oczywiście, ale niezawodny efekt zapewni dopamina.

Międzynarodowy zespół naukowców udowodnił, że dopamina w mózgu odgrywa rolę w przyjemnościach, jakie ludzie odczuwają, słuchając muzyki. Grupa specjalistów opisała eksperymenty przeprowadzane z udziałem ochotników. Części z nich podano prekursor, części - antagonistę dopaminy.

Teza, że dopamina zbawiennie wpływa na odczuwanie przyjemności nie jest rewolucyjna. Tak więc efekt przeprowadzonego eksperymentu był raczej dość oczywisty.  

Ludzie doznają wielu emocji podczas słuchania muzyki, od irytacji po euforię. Naukowcy od dawna przypuszczali, że przynajmniej część przyjemności, jaką ludzie czerpią ze słuchania muzyki, wiąże się ze wzrostem w mózgu poziomu dopaminy. Dotychczas teza ta nie była weryfikowana naukowo.

Badacze podawali ochotnikom leki, które zwiększały lub zmniejszały poziom dopaminy, następnie poddawano ich różnym testom, aby ocenić, czy spowodowało to zmianę w odczuciu przyjemności muzycznych.

W badaniu 27 ochotników otrzymało lewodopę, prekursor dopaminy, który podnosi poziom neuroprzekaźnika w mózgu lub risperidon, który ma przeciwny skutek. Niektórzy otrzymali również placebo.

W trakcie trzech oddzielnych sesji, realizowanych w różne dni, wolontariusze byli proszeni o słuchanie muzyki przez 20 minut. Niektóre utwory zostały wyselekcjonowane przez eksperymentatorów, a inne zostały wybrane przez samych ochotników. Poziom przyjemności oceniano za pomocą kwestionariuszy oraz czujnika skóry, który mierzył aktywność elektrodermiczną skóry.

Uczestnikom eksperymentu zadawano także pytanie czy byliby skłonni kupić utwory, których słuchali, a jeśli tak, to ile byliby gotowi za nie zapłacić.

Naukowcy odkryli, że ci wolontariusze, którzy otrzymywali lewodopę, odczuwali więcej przyjemności podczas słuchania muzyki niż grupa placebo. Byli także bardziej skłonni do kupowania tej muzyki i płacenia za nią najwięcej.

Z kolei doznania tych, którym podawano rysperydon, były mniej poruszające. Osoby te oferowały mniejsze pieniądze za kupno prezentowanych im utworów muzycznych.

Naukowcy na tej podstawie stwierdzili, że  dopamina odgrywa ważną rolę w odczuwaniu przyjemności przez ludzi podczas słuchania muzyki. Eksperyment wskazuje, że przyjemność z muzyki można regulować za pomocą leków wpływających na poziom dopaminy. Oczywiście w takich warunkach można odczuwać większą przyjemność nie tylko z muzyki.

Wyniki pracy opublikowano w Proceedings of National Academy of Sciences.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę