Masaż cudownie uleczy?

24.06.2018
Masaż leczniczy działa? (foto: pixabay)

Nie ma twardych naukowych dowodów na to, że masaż jest prostą drogą do pokonania dolegliwości zdrowotnych. Doznania wielu chorych karze jednak wierzyć, że prawidłowo dobrany i precyzyjnie wykonany masaż przynosi pożądane efekty.

Specjaliści z amerykańskiej Kliniki Mayo twierdzą, że masaże mogą przynieść "oczekiwane korzyści zdrowotne" i że "niektóre badania wykazały, iż masaż może być pomocny m.in. w: - leczeniu urazów mięśni; - łagodzeniu objawów stresu; - uśmierzaniu bólów głowy, - łagodzeniu bezsenności".

Czy masaż doprowadza do pożądanych przemian biochemicznych przebiegających w organizmie? W Cedar-Sinai Medical Center w Los Angeles przeanalizowano (w 2010 r.) próbki krwi pobierane od osób badanych przed i po szwedzkim masażu. W wyniku tych analiz udało się ustalić, że nawet jedna, 45-minutowa sesja efektywnego masażu obniżała poziom kortyzolu - hormonu stresu, wyraźnej zmianie ulegało także stężenie innego hormonu adiuretyny.

Narodowy Instytut Zdrowia (część amerykańskiego Departamentu Zdrowia i Opieki Społecznej) wskazuje, że istnieje wiele krótkoterminowych korzyści wynikających z terapii masażem, jednak NIZ nie wydaje w tym względzie wyraźnej rekomendacji. W ocenie Instytutu, efekty wynikające z masaży z reguły są krótkoterminowe. Powtarzalność zabiegów jest konieczna, aby podtrzymywać pożądane efekty.

Ważne, aby nie poddawać masażom osoby, które takiej terapii nie powinny doświadczać. Wykluczeń jest całkiem sporo, do najważniejszych - w ocenie Kliniki Mayo - należą:
- zaburzenia krwawienia lub przyjmowanie leków rozrzedzających krew;
- oparzenia i gojące się rany;
- zakrzepica żył głębokich;
- złamania;
- zaawansowana osteoporoza;
- trombocytopenia, małopłytkowość (mała liczba płytek krwi). 

Z drugiej strony wymienić można szereg schorzeń, nawet bardzo poważnych, w trakcie których terapia masażem może być zalecana, ale oczywiście stosowną decyzję muszą podejmować lekarze prowadzący pacjenta. Chodzi o osoby: zmagające się z nowotworami, cierpiące na fibromialgię (objawy bólowe), zakażone wirusem HIV lub walczące z AIDS. Nawet w tak ciężkich schorzeniach rozważnie prowadzony masaż może być pomocny.

Masz problem? Skonsultujemy, doradzimy, pomożemy.

mgr Dorota Ślebioda poniedziałki i czwartki 10.00 - 18.00.

Zapisy, informacje: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę