Ze spodziectwem żyć można, ale…

23.04.2018

Często spotykasz na ulicy bliźnięta? Te dwujajowe przychodzą na świat raz na 80 – 90 urodzeń. Są też jednojajowe. Te z kolei rodzą się zdecydowanie rzadziej. Statystyki mówią o jednym takim przypadku na 200 – 250 urodzeń. To mniej więcej tyle ilu chłopców przychodzi na świat obciążonych spodziectwem. W skali Polski czyni to ok. 1000 takich zdarzeń rocznie. Z pozoru niewiele. Czyżby? Policzmy. W Polsce takich osób żyć może gdzieś obok nas 70 - 80 tys.

Fakt, ze spodziectwem egzystować można, nie jest to choroba zagrażająca życiu człowieka, jednak komfort takiego życia do najwyższych z pewnością nie należy.

Są rodzice, którzy od pierwszych dni po narodzeniu malucha obciążonego spodziectwem starają się zaradzić złu. Szukają ratunku w zabiegu chirurgicznym. Im wcześniej się go wykona, tym trauma dla małego pacjenta mniejsza i rokowania korzystniejsze. W głowach rodziców rodzą się jednak pytania: czy aby warto, czy dolegliwości w dziecięcym, młodzieńczym i dorosłym życiu są na tyle dojmujące, że należy się im zdecydowanie przeciwstawić poddając pociechę ingerencji chirurgicznej?

To zasadnicze pytanie, ale nie jedyne, bo metod operowania spodziectwa jest co najmniej kilkadziesiąt. Które z nich i w jakiej sytuacji są najskuteczniejsze?

Warto tymi wątpliwościami podzielić się z osobą, która o spodziectwie wie bodajże wszystko. 

Dla zdecydowanej większości rodziców informacja o spodziectwie dziecka, mącąca radość z narodzin potomka, jest z pewnością pierwszym kontaktem z tym określeniem.

Spodziectwo, czyli właściwie co 

Spodziectwo jest najczęściej występującą wadą wrodzoną cewki moczowej i prącia.

Polega na niedorozwoju obwodowego odcinka cewki. W wadzie tej cewka nie dochodzi do szczytu żołędzi, a jej ujście położone jest na brzusznej (spodniej) stronie prącia na mosznie lub na kroczu.

Od nieprawidłowo położonego ujścia zewnętrznego cewki moczowej do żołędzi przebiega pasmo włóknistej tkanki łącznej zwane struną, która powoduje skrócenie i podgięcie prącia ku dołowi. Z kolei grzbietową stronę żołędzi przykrywa nadmiernie rozwinięty napletek w formie kaptura.

Przyczyny  

Jednoznaczna przyczyna, bądź raczej przyczyny prowadzące do powstania spodziectwa, nie zostały dotychczas dostatecznie poznane. Wskazuje się na zaburzenia hormonalne, które występują pomiędzy 9. a 14. tygodniem ciąży. Wymienia się także czynniki genetyczne i środowiskowe. Nie należy jednak żyć w przeświadczeniu, że brat chłopca ze spodziectwem także będzie cierpiał na taką samą przypadłość. Statystyka mówi zaledwie o 1 proc. ryzyku.

Czytaj także: 
Spodziectwo: nie musisz być sam
Czy można uniknąć spodziectwa?
Przez włosy do spodziectwa

Różny stopień spodziectwa  

Proces embrionalnego ukształtowania cewki moczowej rozpoczyna się w części bliższej i w ciągu ok. pięciu tygodni stopniowo postępuje w kierunku strefy obwodowej. Wady występują na różnym poziomie: od krocza do żołędzi. Im aberracja nastąpi wcześniej, tym usytuowanie zmian może być dotkliwsze (krocze), a leczenie bardziej złożone.

Rodzaj wady  

Wada widoczna jako nieprawidłowo położone ujście zewnętrzne cewki moczowej - na brzusznej części prącia, niesie konsekwencje w postaci niedogodności w oddawaniu moczu, szczególnie w pozycji stojącej. Nieukierunkowany strumień moczu wynikający m.in. podgięcia prącia, utrudnia zachowanie należytej higieny. W efekcie pojawić się mogą przewlekłe, uciążliwe stany zapalne skóry.

Nie koniec na tym. Ujście cewki moczowej często bywa zwężone. To generuje kolejne problemy, tym razem związane z zaleganiem moczu, który bardzo często doprowadza do poszerzenia dróg moczowych. W takich warunkach łatwo o rozwój zakażeń.

Pocieszające jest to, że spodziectwo dotyczy odcinka cewki moczowej położonego dystalnie w stosunku do zwieracza cewki, nie obserwuje się zatem zaburzeń trzymania moczu.

Leczenie  

Jedyną metodą, prowadzącą do usunięcia dolegliwych skutków spodziectwa, jest zabieg operacyjny. Warto wykonać go możliwie jak najwcześniej. Kilkuletnie dziecko być może odczuwa tylko stres związany z wdrażaną procedurą chirurgiczną, ale u starszego pacjenta pojawia się także poczucie wstydu, które z wiekiem może się tylko potęgować.

Jedyną wiadomą jest zatem konieczność wykonania zabiegu chirurgicznego. Metod zaradczych jest co najmniej kilkadziesiąt. To jaka procedura zostanie wdrożona zależy przede wszystkim od rodzaju spodziectwa, ale nie bez znaczenia są także umiejętności i doświadczenie chirurga. Warto podjąć trud i znaleźć specjalistę, który z powodzeniem wykonał co najmniej kilkaset tego typu zabiegów.

Wykorzystując nowoczesny sprzęt: okulary powiększające, mikronarzędzia, niezwykle cienkie igły i nici, można wykonywać precyzyjne operacje u bardzo małych pacjentów. Lupy powiększające, dające chirurgowi dokładny wgląd w pole operacyjne, pomocne są w osiąganiu doskonałych wyników, nawet w tak trudnych zabiegach, jak operacje plastyczne spodziectwa u bardzo małych dzieci.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę