Wiarygodne badanie USG: nowe obszary analizy

18.06.2018
Autor: WMC

Ultrasonografia ma coraz szersze zastosowanie w neurochirurgii, czy to trwały trend? Pytamy lekarza  Marcina Grzebyka prowadzącego m.in. badania naukowe w dziedzinie elastrografii statycznej, członka Europejskiego Towarzystwa Ultrasonografii (EFSUMB) i Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii.

Lek. Marcin Grzebyk: Szczególnie obiecująca jest diagnostyka cieśni kanałów nadgarstka. Ultrasonografia sprawdza się w przypadku objawów usidlenia, obrzęku nerwów pośrodkowego czy łokciowego. Po wykonaniu USG często nie trzeba sięgać już po elektromiografię (EMG) – to badanie jest niezbędne w celu sprawdzenia żywotności nerwu i zdolności do przepuszczania impulsów, a więc do oceny przewodnictwa w diagnozowanym nerwie - czy jest ono prawidłowe, czy nie. W takiej sytuacji jak najszybciej musi być podjęta decyzja o operacji, żeby nie doszło do martwicy zagrożonych nerwów. USG sprawdza się w diagnostyce wielu typów neuropatii.

WMC: Ultrasonografia jest także pomocna w diagnostyce chorób autoimmunologicznych?
USG to dobre narzędzie chociażby w przypadku zaburzonego funkcjonowania tarczycy – możemy zdiagnozować przewlekłe zapalenie tarczycy o podłożu autoagresji, mówimy na przykład o chorobie Hasimoto, chorobie Gravesa – Basedowa.

Ultrasonografię z powodzeniem wykorzystujemy do pomocy w diagnostyce wczesnych objawów takich jednostek chorobowych jak reumatoidalne oraz łuszczycowe zapalenie stawów. W przypadku łuszczycowego zapalenia stawów próbujemy ocenić zwężenie szpary stawu krzyżowo – biodrowego, zmiany określane jako opuchliznę palców kiełbaskowatych, a wobec podejrzenia reumatoidalnego zapalenia stawów – analizujemy opuchliznę maziówki i zwiększoną ilość płynu w stawach drobnych rąk i stów. Badamy przerost maziówki, oceniamy stopień przepływu krwi. Określenie przerostu maziówki pomocne jest w rozpoznaniu przewlekłego immunologicznego zapalenia stawów, zwłaszcza w jego początkowym okresie. Dzięki USG reumatolog ma ułatwione zadanie w podejmowaniu decyzji - wykonać próbę biologiczną czy nie, podać sterydy, czy nie jest to uzasadnione.

Doświadczony diagnosta może zasugerować, czy mamy do czynienia z przewlekłym autoimmunologicznym zapaleniem stawów, czy z chorobą zwyrodnieniową. Takie rozróżnienie jest ważne, bo w tym drugim przypadku wystarczy podawać niesteroidowe leki przeciwzapalne i wdrożyć rehabilitację. Zupełnie inaczej przebiega leczenie, gdy pojawia się choroba autoimmunologiczna.

Czytaj także: Wiarygodne badania USG: jak je rozpoznać?
Wiarygodne badania USG: elastografia
Wiarygodne badania USG: doświadczenie
Wiarygodne badania USG: od stóp po głowę
Wiarygodne badania USG: diagnostyka chorób stawów i układu mięśniowo szkieletowego

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę