Wiarygodne badania USG: elastografia

10.06.2018
Autor:

Na ile elastografia, będąca dodatkiem do rutynowego badania USG, jest wiarygodną metodą w procesie wykrywania i określania charakteru zmian nowotworowych?

Marcin Grzebyk

Na najistotniejsze kwestie dotyczące badań USG, na które czasami  nie zwraca się uwagi - wskazuje, współpracujący z Warsaw Medical Center, lek. Marcin Grzebyk*, jeden ze specjalistów w Polsce mających dogłębną wiedzę w zakresie diagnostyki ultrasonograficznej.

Lek. Marcin Grzebyk: Poczyńmy zasadniczą uwagę, elastografia jest badaniem dostępnym nie w każdym, a jedynie w najwyższej klasie aparatach USG. Podczas takiego badania lekarz nieznacznie uciska głowicą USG badany narząd, a wielkość powstałych odkształceń jest przetwarzana, w oparciu o skomplikowane algorytmy, na kolorowe mapy, tak zwane elastogramy – ten rodzaj elastografii nazywamy elastografią statyczną.

Elastografia statyczna
Obszary objęte zmianami nowotworowymi o charakterze złośliwym są twardsze zarówno od tkanek zdrowych, jak i zmian łagodnych. Interpretacja powstałych obrazów nie należy do prostych, dlatego też w tym przypadku podstawowe znaczenie ma doświadczenie specjalisty, zaufanie do metody oraz wieloletnie próby walidacji sprzętu i porównywania wyników badań z informacjami zwrotnymi od lekarzy klinicystów, którzy na przykład operowali pacjenta, wykonali badanie histopatologiczne.

Elastografia fali poprzecznej
Celem wykonania elastografii jest uszczegółowienie wyniku badania i wzbogacenie go o parametr obiektywny w postaci analizy twardości i elastyczności tkanek.
Technologie elastostograficzne redukują liczbę biopsji - w przypadku zmian łagodnych pozwalają na wiarygodną diagnostykę torbieli prostych, lepszą diagnostykę nowotworów łagodnych,  zapewniają bardziej precyzyjne mapowanie nowotworów złośliwych, a zwłaszcza zakresu ekspansji (pola nacieku) na okoliczne tkanki, co pozwala chirurgowi na wykonanie precyzyjnego cięcia i ustalenia jak najmniejszego marginesu tak, aby pozostawić zdrowe tkanki.

Badanie to ma zatem przewagę nad tomografią czy rezonansem między innymi z tego względu, że pozwala na ocenę morfologiczną tkanek, bo w badaniach obrazowych problemem jest to, iż zmiany widzimy, ale nie możemy ze stuprocentową pewnością ocenić czy są one łagodne czy złośliwe. Nadal złotym standardem jest biopsja i badanie histopatologiczne, bo pamiętajmy, metody elastostograficzne są w trakcie walidacji i fazie eksperymentalnej.

Duży poziom bezpieczeństwa
Nie bez znaczenia jest także fakt, iż prawidłowo wykonane badanie USG nie jest szkodliwe dla pacjenta, nie naraża go na przykład na: promieniowanie rentgenowskie występujące w przypadku RTG czy tomografii komputerowej. Promieniowanie to, w dawkach aplikowanych podczas badań diagnostycznych, co prawda uznane jest za obojętne dla ludzkiego organizmu, jednak - ze względu na swoją naturę - wciąż budzi obawy. Nowoczesna radiologia odchodzi od tomografii komputerowej w stronę rezonansu magnetycznego.  

Takie lęki nie występują w przypadku analiz ultrasonograficznych.

Finanse
Tam, gdzie kwestią zasadniczą jest zdrowie - o pieniądzach mówi się w ostatniej kolejności, tak więc na koniec powiedzmy i to, że badanie USG jest zdecydowanie tańsze od wykonanego przy pomocy rezonansu. Tak więc także pod tym względem wskazanie na ultrasonografię jest w pełni uzasadnione.

Zastosowanie
Dzięki elastografii uzyskujemy pewniejszą diagnostykę chorób autoimmunologicznych. lepiej można ocenić trudnodostępne zmiany nowotworowe na przykład w jamie brzusznej. Metoda ta sprawdza się doskonale przy diagnostyce entezopatii guzów tkanek miękkich, zapaleń (szczególnie ścięgien Achillesa),

 

Czytajtakże:
Wiarygodne badania USG: jak je rozpoznać?
Wiarygodne badania USG: doświadczenie
Wiarygodne badania USG: od stóp po głowę
Wiarygodne badanie USG: nowe obszary analizy
Wiarygodne badania USG: diagnostyka chorób stawów i układu mięśniowo szkieletowego


* Lek. Marcin Grzebyk od 10 lat wykonuje badania ultrasonograficzne, prowadząc m.in. badania naukowe w dziedzinie elastrografii statycznej, członek Europejskiego Towarzystwa Ultrasonografii (EFSUMB) i Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii, ukończył Akademię Ultrasonografii w Dusseldorfie i Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii, posiada dyplom Wojskowej Akademii Medycznej, kursów EFSUMB.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę