Spodziectwo, choroba taka jak inne?

06.01.2019
Autor:

Brendan Cole, znakomity tancerz, wielokrotny uczestnik brytyjskiej edycji programu “Taniec z gwiazdami” przyznał w programie telewizyjnym, że jego problemem jest schorzenie zwane spodziectwem.

Opinia publiczna komplementowała Brendana Cole’a za odwagę, za otwarte zmierzenie się z problemem. Coś w tym jest, bo spodziectwo dotyka dwukrotnie więcej nowo narodzonych chłopców niż rozszczepienie wargi, o którym słyszał niemal każdy. O spodziectwie w zasadzie wiedzą chorzy i ich najbliżsi.

O spodziectwie dr Jerzy Czyż

Brendan Cole prowadzi normalne życie, ma potomstwo, a jednak uznał, że warto poinformować opinię publiczną o: wątpliwościach, wahaniach nastroju i przebytych 12 operacjach pomiędzy drugim a dwunastym rokiem życia.

WMC: Dla rodziców chłopców, u których rozpoznano spodziectwo, taka informacja musi być szokująca, gdyż wielu ma nadzieję, że ze spodziectwem można się uporać po przejściu jednego, co najwyżej dwóch zabiegów z zakresu chirurgii plastycznej.
Sposób i strategia leczenia spodziectwa są uzależnione od stopnia zaawansowania wady, czyli stopnia niedorozwoju prącia. Spodziectwo jest wadą złożoną, której istotą  jest nieprawidłowy rozwój całej brzusznej powierzchni prącia. Najbardziej widoczną cechą tej wady jest nieprawidłowe umiejscowienie ujścia cewki moczowej, które położone jest na brzusznej, czyli spodniej powierzchni prącia. To umiejscowienie sięga od krocza do żołędzi. 

Związane jest to ściśle z płodowym rozwojem zewnętrznych narządów płciowych – formowanie cewki rozpoczyna się w jej części bliższej i stopniowo postępuje w kierunku strefy obwodowej. Im czynnik zaburzający wystąpi wcześniej, tym wcześniejsze jest zatrzymanie  rozwoju narządów płciowych – czyli mamy do czynienia z poważniejszą postacią wady. W takim przypadku rzeczywiście leczenie jest złożone. Na szczęście tych najcięższych postaci jest stosunkowo mało.

WMC: Tak, czy inaczej bez zabiegu operacyjnego nie można mówić o pokonaniu problemów?
Tu odpowiedź wbrew pozorom nie jest taka oczywista, gdyż musimy uwzględnić tu wiele czynników.  Spodziectwo posiada dwa istotne aspekty – funkcjonalny i kosmetyczny. Zaburzenia funkcji i odmienny wygląd są ściśle związane ze stopniem zaawansowania wady. Jednak w dystalnych postaciach spodziectwa funkcja prącia nie jest, ani w przyszłości nie będzie zaburzona. Pozostaje zatem aspekt kosmetyczny, którego zarówno nie należy bagatelizować, ani nie przeceniać. Jest bowiem bardzo prawdopodobne, że odmienny wygląd narządów płciowych może psychologicznie negatywnie wpłynąć na rozwój seksualny dojrzewającego chłopca. Decyzja o leczeniu operacyjnym powinna być podjęta wspólnie  - przez rodziców i lekarza, którego zadaniem jest przedstawienie korzyści i zagrożeń związanych z leczeniem chirurgicznym.

Jeżeli jesteśmy już zdecydowani spodziectwo leczyć, to taki zabieg warto wykonać stosunkowo wcześnie, w wieku około roku  - wówczas stres dziecka związany z operacją jest zdecydowanie mniejszy niż u dwu- i trzylatków. W starszym wieku dochodzi do tego aspekt psychologiczny związany z możliwym rozpoznaniem własnej odmienności przez siebie lub otoczenie.

Trudno mi wypowiadać się o sytuacji Brendana Cole nie znając jego dokumentacji medycznej.  Nie znamy stopnia zaawansowania wady, doświadczenia chirurgów i rodzaju  powstałych powikłań. Tym bardziej, że istnieje wiele metod chirurgicznego leczenia. A każda ma swoje wady i zalety. W większości przypadków leczenie chirurgicznie może zakończyć się po jednym zabiegu. Konkretną metodę dobiera się przede wszystkim w zależności od rodzaju spodziectwa, ale także od doświadczenia lekarza. Dobrą gwarancją sukcesu jest wykonanie przez operującego co najmniej kilkuset zbiegów. Warto dokonać dobrego rozeznania wśród specjalistów, gdyż tych  wykonujących regularnie i dużo operacji spodziectwa nie jest zbyt wielu.

WMC: Rodzice często mają obawy, że zbyt wczesna interwencja chirurgiczna może nie być obojętna chociażby ze względu na konieczność podania znieczulenia w pierwszych latach życia dziecka.
We współczesnej anestezjologii i erze nowoczesnych, bezpiecznych leków oraz metod znieczulania ryzyko powikłań związanych ze znieczuleniem ogólnym jest bardzo niskie. Podobnie sam zabieg, wykonywany z użyciem mikronarzędzi, bardzo cienkich igieł i nici, nie niesie ze sobą poważnych zagrożeń nawet u bardzo małych pacjentów. Precyzyjne narzędzia, wiedza i doświadczenie pozwalają na wykonywanie operacji plastycznych spodziectwa u bardzo małych dzieci. Wiek jest zatem granicą bardziej psychologiczną niż faktyczną.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę