Zabiegi ginekologiczne w Warsaw Medical Center: laparoskopia w centrum uwagi

04.07.2018
Autor: WMC

Stosowane w Warsaw Medical Center techniki laparoskopowe pozwalają na przeprowadzanie większości operacji ginekologicznych wykonywanych wcześniej metodą konwencjonalnej chirurgii. Dzięki laparoskopii ryzyko uszkodzenia tkanek w trakcie zabiegu jest minimalne, nieosiągalne w trakcie laparotomii (klasycznej metody operacyjnej). To jedna z wielu korzyści stosowania małoinwazyjnej interwencji chirurgicznej.

Podstawowe zalety laparoskopii: zredukowanie do minimum bólu po operacji, zmniejszenie ryzyka powikłań śródoperacyjnych, doskonały efekt kosmetyczny po operacji, znacznie szybszy powrót do normalnej aktywności. Dzięki temu pacjentki w dobrej kondycji fizycznej znacznie wcześniej mogą być wypisane do domu (zwykle po dniu, dwóch, a niekiedy nawet w dniu zabiegu).

Laparoskopowe wycięcie macicy (wraz z szyjką macicy)
Macicę oddziela się od utrzymujących ją w jamie brzusznej więzadeł i naczyń zaopatrujących ją w krew i odcina od pochwy w jej górnym sklepieniu. W tym samym czasie – o ile istnieje taka konieczność – mogą być usunięte jajniki i jajowody.
Ważne, że długość i kształt pochwy po zabiegu nie zmieniają się.
Zabieg przeprowadza się w ogólnym znieczuleniu.
Pobyt w szpitalu zwykle nie przekracza dwóch dni.
Czas rekonwalescencji przed powrotem do aktywności zawodowej wynosi ok. 3-4 tygodni.

Laparoskopowa nadpochwowa amputacja macicy (z zachowaniem szyjki macicy)
Trzon macicy (część macicy znajdująca się w jamie brzusznej, powyżej szyjki macicy) oddziela się od utrzymujących go w jamie brzusznej więzadeł i naczyń zaopatrujących go w krew i odcina od szyjki macicy nad pochwą - bez naruszania jej ciągłości.
Odcięty trzon macicy usuwa się z jamy brzusznej przez jedno z wąskich nacięć przy użyciu urządzenia zwanego morcelatorem o konstrukcji  umożliwiającej pomniejszanie tkanek.
Szyjka macicy pozostaje na swoim miejscu, dzięki temu anatomia wnętrza pochwy pozostaje niezmieniona.
Zabieg prowadzony jest w znieczuleniu ogólnym.
Powrót pacjentki do domu następuje dnia po zabiegu.
Powrót do normalnej aktywności życiowej jest możliwy zwykle po 10-14 dniach.

Laparoskopowe wyłuszczenie mięśniaków macicy
W przypadkach kiedy pożądane jest zachowanie zmienionej przez mięśniaki macicy np. u pacjentek planujących dzieci, możliwe jest usunięcie samych mięśniaków, oczywiście jeśli ich lokalizacja na to pozwala. Miejsca po usuniętych z macicy mięśniakach zeszywa się małoinwazyjnymi szwami odtwarzając wyjściowy kształt narządu a same mięśniaki usuwa się z jamy brzusznej przez ich pomniejszenie morcelatorem.
Zabieg prowadzony jest w znieczuleniu ogólnym.
Powrót pacjentki do domu następuje po dniu , dwóch od zabiegu.
Powrót do normalnej aktywności życiowej jest możliwy zwykle po kilkunastu dniach.

Laparoskopowe wyłuszczenie torbieli jajnika
Torbiele jajników powstałe w przebiegu endometriozy (komórki błony śluzowej macicy, zamiast opuścić organizm, wędrują w jego głąb), torbiele dermoidalne czy krwotoczne lub surowicze z powodzeniem można usunąć laparoskopowo jednocześnie likwidując ewentualne zrosty.
Powrót pacjentki do domu następuje z reguły nazajutrz po zabiegu.
Powrót do normalnej aktywności życiowej jest możliwy zwykle po kilku dniach.
Do tego typu zabiegów zalicza się także: laparoskopowe usunięcie jajowodów zmienionych przez wodniaki lub ciążę pozamaciczną.

W Warsaw Medical Center wykonywana jest również  laparoskopia diagnostyczna ze sprawdzeniem drożności jajowodów oraz oceną anatomii macicy i przydatków  – stosowana u pacjentek leczonych z powodu niepłodności.

Aplikowanie substancji przeciwzrostowych
W ostatnich latach coraz szersze zastosowanie znajdują w chirurgii laparoskopowej różnego rodzaju substancje przeciwzrostowe produkowane w formie żelu lub płynu (dostępne bez recepty w aptekach).
Substancja taka podawana jest w miejsca operowane specjalnymi aplikatorami pod koniec zabiegu laparoskopowego. Czyni się to w celu zminimalizowania ryzyka powstania zrostów pooperacyjnych. Procedura taka poprawić może komfort życia pacjentek po zabiegach operacyjnych, szczególnie tych, u których skłonności do odczynów zrostowych są silniejsze.
Procedura ta z powodzeniem stosowana jest w Warsaw Medical Center.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę