Co fala ciepła robi z ludzkim organizmem

06.06.2019
Autor: WMC

Zawroty i ból głowy, omdlenia to najbardziej widome, ale nie jedyne objawy przebywania w zbyt wysokich temperaturach. Niebezpieczeństwu można zaradzić schłodzeniem ciała i nawodnieniem organizmu (chodzi głównie o uzupełnienie elektrolitów - decydujące są mikroelementy, a nie sama woda jako taka).

Wysokie temperatury złe dla ludzkiego organizmu foto pixabay

Udar cieplny zagraża gdy zdolność naturalnego ochładzania organizmu przez pocenie się spada - zmniejsza się intensywność oddawania ciepła do otoczenia.

Szczególnie zagrożone są osoby starsze oraz dzieci, bo i jedni i drudzy mają niezbyt dobrze działającą termoregulację. Ci pierwsi “już nie”, ci drudzy ”jeszcze nie”. Uważać na wysokie temperatury powinny także osoby cierpiące na cukrzycę, choroby serca, osoby otyłe i przyjmujące leki antyhistaminowe, moczopędne, antydepresyjne i rozszerzające naczynia, a także osoby pod wpływem alkoholu.

Objawy udaru słonecznego (bóle głowy zaburzenia widzenia, nudności, wymioty, utrata przytomności, drgawki) wynikają z ciasnoty wenątrzczaszkowej. Rozszerzające się, pod wpływem promieniowania słonecznego, naczynia mózgowe w czaszce, wywierają nacisk na ośrodkowy układ nerwowy. W takiej sytuacji natychmiast trzeba przenieść poszkodowanego w miejsce osłonięte od słońca, wezwać pogotowie ratunkowe, ponieważ jest to stan zagrożenia życia.

Jeśli dojdzie do udaru cieplnego - niezbędna jest interwencja medyczna. W takiej sytuacji temperatura ciała może wzrosnąć nawet do 39,4 st. Cel, pojawia się suchość skóry, człowiek traci orientację , często występuje utrata przytomności.

Według Amerykańskich Centrów Kontroli i Zapobiegania Chorób (CDC) 28 procent osób, u których zdiagnozowano ciężki udar cieplny, zmarło w ciągu roku od incydentu.

Jak ludzki organizm radzi sobie z ze zbyt wysokimi temperaturami otoczenia? Przede wszystkim jest to pocenie się i przyspieszone oddychanie.

Wilgotność otoczenia jest ogromnym czynnikiem wzmagającym zagrożenie. Przy wysokiej wilgotności człowiek będzie się pocić, ale pot wówczas nie odparowuje na powierzchni skóry. To utrudnia schładzanie organizmu.

Innym znaczącym czynnikiem wyższego ryzyka udarów cieplnych są utrzymujące się wysokie temperatury nie tylko w dzień ale także nocą. W takiej sytuacji organizm nie jest w stanie się zregenerować i niebezpieczeństwo problemów zdrowotnych wzrasta. W takiej sytuacji notuje się wzrost śmiertelności.

Pierwszym symptomem, który wskazuje na poważne problemy występujące w obliczu przegrzania się organizmu - jest obfite pocenie się a później zatracenie zdolności pocenia się, skurcze mięśni. O ile pot paruje - ciało chłodzi się. Gdy osoba przestanie się pocić - w bardzo krótkim czasie może dojść do zaburzeń w pracy mózgu i udaru cieplnego.

Wzrost temperatury ciała gwałtownie wpływa na centralny układ nerwowy i układ krążenia.

Wciąż nikłe jest rozeznanie co do odległych w czasie skutków udaru termicznego. Osoby hospitalizowane z powodu wyczerpania cieplnego nie są później monitorowane.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę