Esperal jako część leczenia z uzależnienia od alkoholu

13.02.2019
Autor: WMC

W Warsaw Medicla Center można poddać się zabiegowi implantacji disulfiramu (dawna nazwa esperal). Co należy wiedzieć o tak zwanej wszywce alkoholowej (chociaż w zasadzie powinno mówić się na nią „przeciwalkoholowa”)? Tematykę postępowania w chorobie alkoholowej w przypadku wszycia esperalu – przybliża Andrzej Sawoni, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej.

Andrzej Sawoni, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej

Disulfiram, znany powszechnie jako esperal, jest specyfikiem, który blokuje enzym dehydrogenazy aldehydowej. Prawidłowe działanie tego enzymu podczas spożywania alkoholu jest niezwykle istotne, gdyż stymuluje on metabolizm alkoholu w wątrobie.

Działanie
Mówiąc obrazowo, w obecności esperalu następuje swoista blokada określonych procesów chemicznych, w efekcie czego w organizmie okresowo kumuluje się aldehyd octowy - związek powodujący zatrucie alkoholowe. Bez wszytego leku - aldehud rozkładany jest stosunkowo szybko do postaci nieszkodliwej dla osoby spożywającej alkohol.

Skali negatywnych przeżyć, jakich doświadczyłaby osoba z wszytym esperalem, gdyby złamała reżim abstynencji, nie sposób porównać z doznaniami określanymi popularnie jako kac. Działanie aldehydu octowego wywołuje skumulowane dolegliwości, przypominające objawowo zatrucie alkoholem. Można by rzec, że mamy wówczas do czynienia z wyjątkowo ciężką postacią kaca. Przy czym trudne do zaakceptowania objawy, opisywane przez osoby z wszytym esperalem jako „totalna destrukcja organizmu”, nie są odłożone w czasie i pojawiają się już w kilka minut po spożyciu niewielkiej nawet dawki alkoholu.

Wśród najczęstszych objawów, chociaż od raz zastrzegam - nie jedynych, są:
- nudności, wymioty,
- bóle i zawroty głowy,
- duszności,
- pocenie się,
- uczulenia,
- skoki ciśnienia,
- drgawki,
- tachykardia (przyspieszone bicie serca),
- nasilone stany lękowe (nader często poczucie strachu przed śmiercią).

Taka reakcja organizmu może się utrzymywać od kilku do kilkunastu godzin.

Zabieg
Tabletki esperalu wszywa podskórnie chirurg. Robi się to w znieczuleniu miejscowym. Cały zabieg trwa około pół godziny. Wszywka esperalu umieszczana jest bądź pod łopatką, bądź na pośladku. Stosowane dawki esperalu są tak dobrane, że z reguły działają około roku. Przez ten czas specyfik stopniowo uwalniany jest do krwiobiegu i w przypadku utrzymywania abstynencji - jest absolutnie nieszkodliwy dla organizmu. Po roku należy poddać się ponownemu zabiegowi. Osoba z wszytym esperalem bez obaw może przyjmować dowolne środki farmakologiczne, o ile taka potrzeba będzie wynikała z procesu terapeutycznego.

Pamiętać należy o tym, że aby nie narazić się na poważne konsekwencje, o których już wspominałem, wszycie esperalu powinno nastąpić nie wcześniej niż po dobie abstynencji.

Decydując się na zabieg, warto wybrać doświadczonego chirurga, gdyż nieprawidłowo wykonane czynności skończyć się mogą kłopotami: stanami zapalnymi, przedłużonym procesem gojenia się miejsca pooperacyjnego, czasami nawet dojść może do wypadnięcia leku.

Oddziaływanie terapeutyczne
Implantacja esperalu jest swoistym straszakiem, wycelowanym w alkoholika. W wielu przypadkach znakomicie pełni przypisaną mu rolę. Jednak walka z nałogiem nie może sprowadzać się tylko do prostego zabiegu chirurgicznego, bo trwanie w trzeźwości to coś zdecydowanie więcej niż wprowadzenie presji pod postacią negatywnych konsekwencji złamania abstynencji.

Faktem jest, iż osoba uzależniona, w zasadzie zdaje sobie sprawę z poważnych następstw stanu nietrzeźwości. W efekcie bywa, że sama myśl o alkoholu wywołuje awersję, hamującą impulsywną chęć ulegnięcia nałogowi.

Utrzymywanie abstynencji, o ile jest wywołane zagrożeniem, niestety może nie być trwałym stanem. Znika presja - znika motywacja. Dlatego też niezbędne jest równoczesne poddanie się terapii odwykowej, w wyniku której osoba uzależniona uzyska mocną motywację wewnętrzną do dalszego leczenia.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę