Czerniak? Podchodźmy do niego roztropnie.

01.05.2019
Autor: WMC

Na stronie informacyjnej NFZ w Katowicach podano złote zasady ochrony przed czerniakiem. WMC w „Kompendium wiedzy” na bieżąco informuje co nowego oferuje medycyna w walce z nowotworem. Tym razem przekazujemy wiedzę przygotowaną przez Śląski OW NFZ.

Czerniak pod kontrolą foto pixabay

Czy czerniak jest chorobą dziedziczną? Czy wystąpienie czerniaka w rodzinie oznacza, że mamy większe predyspozycje do zachorowania?
Predyspozycje genetyczne nie odgrywają znaczącej roli w przypadku zachorowań na czerniaka, co oznacza, że czerniak nie jest nowotworem dziedzicznym. Należy jednak pamiętać, że z uwagi na podobny fenotyp członków rodziny, statystycznie rodzina chorego na czerniaka jest bardziej narażona na zachorowanie. Dlatego tak ważne jest, aby w przypadku zachorowania jednego z członków rodziny na ten nowotwór, pozostali jej członkowie ze szczególną uwagą obserwowali swoją skórę.

Kto jest szczególnie narażony na ryzyko wystąpienia czerniaka?

Najbardziej narażone są osoby:
- posiadające jasną karnację, niebieskie oczy, piegi;
- cierpiące na tzw. zespół znamion atypowych skóry;
- takie, które przynajmniej raz w życiu doznały poparzenia słonecznego, szczególnie, jeśli miało to miejsce w dzieciństwie.

Uważać również powinni wszyscy, którzy choć raz w życiu mieli już wycinane podejrzane znamię.

Czy każde znamię, które uległo zmianie, to czerniak?
Każde znamię, które uległo zmianie (zwłaszcza w krótkim okresie czasu), powinno zostać zbadane przez dermatologa, ale nie oznacza to, że każde znamię jest czerniakiem

Złote zasady ochrony przed czerniakiem
Raz w miesiącu dokładnie oglądaj swoją skórę – sprawdź, czy twoje znamiona nie zmieniają się lub czy nie pojawiły się nowe.
Jeśli zauważysz, że coś podejrzanego dzieje się z twoim znamieniem, niezwłocznie udaj się do dermatologa lub chirurga-onkologa.
Unikaj słońca w godzinach 11.00-16.00.
Nie opalaj się w solarium!
Przynajmniej raz na rok odwiedzaj kontrolnie dermatologa lub chirurga – onkologa.
Jeśli chcesz się opalać, rób to z głową - pamiętaj o stosowaniu filtrów UV, noszeniu czapki i okularów przeciwsłonecznych.

Jak często należy badać znamiona u dermatologa?
Przynajmniej raz w roku. Osoby, u których występuje zwiększone ryzyko związane z zachorowaniem na czerniaka, powinny robić to częściej.

Czy czerniaka można wyleczyć?
Zasada jest prosta: im wcześniej wykryte zostaną zmiany nowotworowe, tym większe są szanse na wyzdrowienie. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie przeprowadzać badania skóry. Wcześnie wykrycie czerniaka daje nawet 90 proc. szansę na całkowite wyzdrowienie.

Jak leczyć czerniaka?
Czerniak skóry we wczesnym stadium jest bardzo łatwy do wyleczenia poprzez proste chirurgiczne wycięcie zmiany wraz z szerokim marginesem okolicznej tkanki. W przypadku występowania większych czerniaków o grubości ponad 1 mm (w głąb skóry) dokonuje się biopsji węzłów chłonnych położonych najbliżej nowotworu.

Jeśli w pobranych węzłach znajdują się komórki nowotworowe, konieczne jest ich całkowite wycięcie oraz rozpoczęcie leczenia systemowego.

W zaawansowanym stadium czerniaka stosuje się chemioterapię, radioterapię, immunoterapię i terapię celowaną.

Gdzie powinien zgłosić się pacjent, który właśnie dowiedział się, że ma czerniaka?
Pacjent, u którego wykryto czerniaka powinien jak najszybciej zgłosić się do ośrodka onkologicznego na dalsze badania. W Polsce istnieje kilkanaście ośrodków onkologicznych, w których leczy się czerniaka. Chorzy mają zatem łatwy dostęp do specjalistycznej opieki.

Adresy ośrodków onkologicznych znajdują się na stronie www.akademiaczerniaka.pl.

Wszelkie wątpliwości, niepokoje i obawy pomoże: rozwiać, przezwyciężyć i wskazać najwłaściwszą drogę postępowania lek. med. Beata Mitręga – Korab, która specjalizuje się w leczeniu chirurgicznym:
- nowotworów skóry,
- guzów ślinianek,
- znamion,
- brodawek,
- włókniaków,
- naczyniaków.

Realizuje diagnostykę chirurgiczną powiększonych węzłów chłonnych. Związana jest z Kliniką Nowotworów Tkanek Miękkich, Kości i Czerniaka Centrum Onkologii w Warszawie (wcześniej z Kliniką Nowotworów Głowy i Szyi tegoż Centrum). Należała do kadry Centralnego Szpitala Klinicznego Akademii Medycznej w Warszawie a następnie Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego przy ul. Niekłańskiej. Członek Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej

Recepcja umawianie wizyt: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę