Komary atakują Polskę, jakie niosą zagrożenia?

17.06.2019
Autor: WMC

Główny Inspektor Sanitarny uspokaja Polaków tłumacząc:. warunki panujące w klimacie umiarkowanym przejściowym (amplituda temperatur oraz wilgotność) są niewystarczające do rozwoju gatunków owadów, które występują w innych rejonach świata (w Afryce, Azji, Ameryce) i tam są przyczyną wielu groźnych dla człowieka chorób zakaźnych (malarii, żółtej gorączki, choroby powodowane wirusami denga i zika). Nie wszyscy podzielają tę opinię.

Komar tygrysi foto pixabay

- Po ostatnich powodziach wciąż występują rozlewiska wód rzecznych. Woda stojąca jest miejscem namnażania się komarów. Mimo to nie ma w Polsce ryzyka zakażenia się żadną groźną chorobą zakaźną przenoszoną przez komary regularnie występujące na naszym terytorium, nawet jeśli ich liczba będzie wielokrotnie większa niż zazwyczaj – uspokaja GIS.

Nie wszyscy są tak spokojni.

Komary tygrysie, przenoszące m.in. wirusy denga i zika, nie zostały jeszcze w Polsce, przynajmniej oficjalnie zarejestrowane, chociaż takie alarmujące doniesienia pojawiają się coraz częściej.

Entomolog, prof. Stanisław Ignatowicz przypomniał w rozmowie z PAP, że w Polsce malaria występowała jeszcze w latach 60. XX wieku. Ostatnie jej ogniska wygasły na Żuławach. Ale wciąż żyją i mają się dobrze komary widliszki, które ową malarię przenosiły - i mogą to robić znowu, jeśli tzw. zarodźce malarii zostaną zawleczone do naszego kraju na przykład przez grupę chorych osób. Komary mogą przenosić również wirusy zika i dengi.

Jaja komara tygrysiego (nazwa pochodzi o specyficznego ubarwienia tych owadów) są bardzo odporne na wysychanie i mogą przetrwać bez wody nawet rok. Zadanie komarom tygrysim ułatwiają łagodne ostatnio zimy.

- Polska zupełnie nie jest przygotowana na pojawienie się gatunków przenoszących groźne choroby – uważa prof. Stanisław Ignatowicz.

Inni się boją.

Holenderski rząd przeznaczył 9 mln euro na pięcioletni projekt badawczy na temat rozprzestrzeniania się chorób zakaźnych przez komary i inne owady. - Zmiany klimatu i globalizacja sprawiają, że coraz częściej choroby przenoszone są przez komary, a niektóre choroby tropikalne stają się coraz bardziej powszechne w wielu częściach Europy, mówią eksperci agencji badawczej Ministerstwa Edukacji NWO.

- Celem badania jest umiejętność przewidzenia warunków, które mogą doprowadzić do wybuchu epidemii - powiedziała naczelna wirusolog Erasmus MC Marion Koopmans.

- Zmiany klimatu podnoszą ryzyko wystąpienia poważnego zagrożenia, ale równie istotny jest wzrost liczby ludności, podróże i handel międzynarodowy – dodała uczona.

Coraz częściej w takich państwach jak we: Włoszech, Francji i Grecji pojawiają się niewielkie ogniska chorób tropikalnych.

W Bolonii program zwalczania komarów tygrysich wszedł w fazę realizacji. Pomóc w walce z zagrożeniem ma pół miliona wysterylizowanych … samców komarów tygrysich.

Wypuszczenie na wolność genetycznie zmodyfikowanych osobników, jako sposób na powstrzymanie rozprzestrzeniania się owadów - nie tylko uciążliwych, ale także przenoszących choroby - uważane jest przez naukowców za jedną z najbardziej obiecujących metod.

Chodzi o to, aby duża część jajeczek, składanych przez samice, nie była zapładniana. W ten sposób istnieje szansa, aby znacznie zredukować populację komarów.

Główny Inspektor Sanitarny zaleca tradycyjne sprawdzone metody ochrony przed komarami.

GIS tłumaczy: pomimo braku zagrożenia wystąpienia choroby zakaźnej przenoszonej przez komary w Polsce, duże skupiska tych owadów mogą stanowić uciążliwość dla ludzi oraz zwierząt z terenów zalewowych. Dlatego też zaleca się:
1. unikanie przebywania na zewnątrz pomieszczeń w porach największej aktywności komarów (poranek i wieczór),
2. stosowanie ubrań z długimi rękawami i nogawkami,
3. stosowanie mechanicznych barier w oknach i drzwiach (siatki na owady lub moskitiery), które będą uniemożliwiać przedostawanie się owadów do domów przez otwarte okna i drzwi,
4. stosowanie dostępnych w sklepach preparatów odstraszających komary. Środki te dostępne są w różnych postaciach.

Czas pokaże kto miał rację.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę