Nerki chorują w skrytości

08.07.2019
Autor: WMC

Gorączka i uporczywy ból to dwa podstawowe objawy, które praktycznie u każdego zapalą ostrzegawczą lampkę - trzeba się zacząć leczyć. Część angażuje w ten proces lekarzy, część nawet w takiej sytuacji najbardziej wierzy umiejętnościom swoim i swoich znajomych. Z nerkami jest jeszcze ten problem, że dość często gdy chorują - nie bolą. Czy zatem istnieje system wczesnego ostrzegania, w oparciu o który powinniśmy zwracać baczną uwagą na to co się z naszymi nerkami dzieje.

W nerki należy się wsłuchiwać foto: pixabay

Stawianie samokontroli przed dokładnymi badaniami laboratoryjnymi, opartymi na analizie krwi i moczu, nie jest działaniem racjonalnym, aby nie powiedzieć mocniej - bezrozumnym. Nikt przy zdrowych zmysłach, tym bardziej żaden lekarz, nie opowie się za domowymi sposobami wykrywania choroby nerek. Tym bardziej, że schorzenia nefrologiczne o podłożu przewlekłym nie dają typowych dolegliwości. Brak bólu może sugerować, że wszystko jest w jak najlepszym porządku – niestety nie musi tak być. Ewentualne symptomy, związane z niedomaganiem tego narządu, są trudne do zaobserwowania, dla laika wydawać się mogą jako nieistotne.

Mocz ostrzega
Takim sygnałem, mogącym zwiastować chorobę nefrologiczną, jest zjawisko, które można zauważyć jako rezultat problemów w procesie zagęszczania moczu przez nerki. Skutkiem tego typu komplikacji jest konieczność częstego oddawania moczu, którego konsystencja – mówiąc obrazowo - staje się bardziej rozrzedzona, zabarwienie jest zdecydowanie mniej wyraźne, mówimy o moczu jasnym. Dodajmy, że taki wygląd  moczu niewiele się zmieni, nawet wówczas, gdy pijemy małe ilości wody. Na problemy z nerkami może wskazywać też mocz: pieniący się, mętny, o odcieniu rdzawym, różowym. Bywa, że problemy zwiastują, widziane w moczu gołym okiem, niewielkie skrzepy krwi.

O ile nerki nie spełniają właściwie przypisanej im funkcji, to osoba chora zdecydowanie częściej niż zazwyczaj musi odwiedzać łazienkę. Zakładając, że w ciągu doby przyjmujemy 3 l płynów, a pojemność pęcherza wynosi od 250 do 500 ml, zmuszeni jesteśmy go opróżniać co najmniej 10 razy na dobę. Tak dzieje się, gdy proces zagęszczania moczu w nerkach nie przebiega prawidłowo. Oczywiście zastrzec trzeba, że to dość duże uproszczenie problemu. Poza tym częstomocz może także towarzyszyć przerostowi prostaty, czy niewydolności serca. Tak więc sugerowanie, że na podstawie częstotliwości korzystania z łazienki postawimy właściwą diagnozę co złego dzieje się z organizmem - jest stwierdzeniem dość ryzykownym.

Niepokojącym może być objaw, określany jako odwrócenie rytmu dobowego. W takim przypadku trudno jest spokojnie przespać noc, bo wzmożone parcie na pęcherz powoduje konieczność udania się do łazienki i to kilkukrotnie w czasie nocy - to powód usprawiedliwiający udanie się do lekarza.

Czytaj także: Czy choroby nerek można uniknąć?

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę