Z paznokciem do chirurga

28.02.2019
Autor: WMC

To co dla jednych jest niezrozumiałą przypadłością, dla innych może być niezmiennym utrapieniem. Czy jest metoda, która skutecznie wyeliminowałaby nawracające problemy z nieprawidłowo rosnącym paznokciem? - wyjaśnia Andrzej Sawoni, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej.

 

Andrzej Sawoni, specjalista z zakresu chirurgii ogólnej

Mówimy wówczas o wrastaniu paznokcia. W takich przypadkach złotym standardem postępowania jest zabieg chirurgiczny. To w zasadzie rozwiązuje problem. W zasadzie jest stwierdzeniem usprawiedliwionym, gdyż wiele zależy od tego w jaki sposób zrealizowano zabieg i jak pacjent zadba o utrzymanie pożądanego stanu.

To co dla większości nie ma istotnego znaczenia, dla osób zmagających się z wrastającym paznokciem może być przyczyną nawracających problemów. Mam na myśli chociażby chodzenie w niedopasowanym, ściskającym palce obuwiu. W zdecydowanej większości przypadków takie problemy dotyczą palucha – największego palca u stóp.

Czynnikiem ryzyka jest także nieprawidłowe obcinanie paznokci. Obrazowo ujmując, nie wolno tego robić „na okrągło” i zbyt krótko. Bardzo głębokie podcinanie wzdłuż wału paznokcia może doprowadzić do problemów. Bywa, że wrastający paznokieć jest następstwem niefachowo przeprowadzonych zabiegów kosmetycznych.

Grupę ryzyka tworzą osoby starsze,  u których wyrastająca z macierzy zrogowaciała płytka paznokciowa w sposób naturalny staje się coraz grubsza i mniej elastyczna. Chociażby z tej przyczyny zabiegi higieniczne stają się coraz trudniejsze.

Co powinno niepokoić w przypadku wrastającego paznokcia? Symptomów nie da się przeoczyć, gdyż pierwszym problemom towarzyszy narastający ból, wywołany podrażnieniem naskórka. Coraz większe zaczerwienienie i opuchlizna wokół wału paznokciowego są konsekwencją stanu zapalnego, który często towarzyszy schorzeniu.

Ignorowanie zagrożenia skutkować może krwawieniem palca i pojawieniem się ropnej wydzieliny wokół wału paznokciowego. W takim stadium z interwencją chirurgiczną należałoby zaczekać, do czasu zlikwidowania ostrego stanu zapalnego. Po prostu, aby poprzez naruszenie ciągłości tkanek, nie przyczyniać się do jeszcze większych problemów.

Zasada jest taka. W pierwszej kolejności staramy się zlikwidować ostry stan zapalny, podając antybiotyk - najczęściej miejscowo w maści. Korzystne może być także moczenie palców w wodzie z wiórkami z szarym mydłem. Alkaliczny roztwór jest pomocny w walce ze zmianami zapalnymi.

Kolejną przyczyną odłożenia interwencji jest trudność w dokładnym przeprowadzeniu zabiegu w sytuacji gdy tkanka pozostaje rozpulchniona. Sukces gwarantuje tylko precyzyjne cięcie. W dużej liczbie przypadków zbyt “oszczędne” traktowanie paznokcia, który jest źródłem dolegliwości, nie przyniesie spodziewanych rezultatów, po prostu przypadłość powróci.

Udając się do chirurga warto zatem wybrać osobę doświadczoną w realizowaniu tego typu - tylko z pozoru - banalnych zabiegów.

Żelazną zasadą jest usunięcie całej macierzy, z której rosnąca w bok część paznokcia wyrasta. W przeciwnym przypadku problem nie zostanie rozwiązany.

Tego typu zabiegi realizuje się w znieczuleniu miejscowym. Sama interwencja chirurgiczna trwa kilkanaście minut. Do decyzji chirurga należy to czy bardziej uzasadnione jest zszycie rany przez paznokieć i wał paznokciowy, czy też pozostawienie jej otwartej - wówczas gojenie następuje powoli poprzez rozrost nowej tkanki. Takie postępowanie stosuje się zazwyczaj wtedy, gdy rana jest narażona na duże ryzyko zakażenia lub gdy jest bardzo obszerna i występuje duży ubytek tkanki. Bez zakładania szwów  proces ziarninowania rany trwa około sześciu tygodni, a więc zdecydowanie dłużej niż przy zszyciu.

Po zakończeniu leczenia operacyjnego prawidłowy wzrost paznokci można stymulować stosując zapobiegawczo systematyczne masowanie palca z paznokciem zagrożonym wrastaniem.  

Nie zaszkodzi stosować dietę, bogatą w: cynk, magnez, siarkę, krzem, żelazo, a także w witaminy z grupy B, które wzmacniają kruchą i łamliwą płytkę paznokci.

Zabiegi chirurgiczne w WMC realizowane są od wtorku do piątku od godz. 10.00 do 12.00. 

Zamów konsultację: od pon. do piąt. od 8.00 do 20.00 tel. 608 006 106, 608 006 108, recepcja@wmcenter.pl

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 19.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę