Wiarygodne badania USG: doświadczenie

14.06.2018
Autor: WMC

WMC: Badanie USG jest wiarygodne pod warunkiem, że zostanie wykonane zgodnie z prawidłami sztuki medycznej, uwaga jednak - prawidła te do prostych nie należy.

Jakość badania USG


Lek. Marcin Grzebyk: Przede wszystkim niezbędne są doświadczenie i pokora po stronie diagnosty wykonującego badania USG. Ta sfera badań medycznych rozwija się niezwykle dynamicznie. To co było jeszcze kilka lat temu kanonem postępowania przy tego typu badaniach – teraz, głównie ze względu na szybki rozwój sprzętu diagnostycznego, a także związanych z nim procedur analitycznych - przestaje być złotym standardem.

Warto zatem zaufać diagnoście, który nie tylko ma stosowne papiery, ale który cały czas rozwija uzyskane umiejętności. Statystycznie rzecz ujmując, specjalista zaczynający dopiero samodzielną karierę w zakresie badań USG nie stawia za każdym razem prawidłowej diagnozy. Szczerze mówiąc, współczynnik błędnych interpretacji sięga nawet 40 proc. Ten niepokojąco wysoki wskaźnik spada do marginalnego 1,5 proc. poziomu, o ile usługę realizuje doświadczony specjalista. To powinno dać wiele do myślenia każdemu, kto ma zlecone badania ultrasonograficzne lub wykonuje je z własnej inicjatywy.

Oczywiście nie mniej ważnym czynnikiem, rzutującym na poprawność wyniku badania USG, jest sprzęt diagnostyczny, jego klasa ma decydujący wpływ na skalę badań fałszywie dodatnich lub fałszywie ujemnych.

WMC: Taki stan może zniechęcić do USG jako źródła wiarygodnego badania medycznego.

Lek. Marcin Grzebyk: Nie powinno się żywić takich obaw, o ile wybierzemy wiarygodnego, doświadczonego i stale pogłębiającego wiedzę diagnostę. Taką osobę będą polecali lekarze, którzy kierują na badania USG, taka osoba nie będzie pracowała na sprzęcie nie dającym gwarancji wykonania niezawodnej analizy, w efekcie taka osoba daje gwarancję prawidłowego odczytu obrazu. Doświadczeni badacze wśród wielu artefaktów niezawodnie dostrzegą istotną zmianę.

Prawidłowo wykonana diagnostyka USG w wielu przypadkach skutecznie konkuruje z najbardziej zaawansowanymi technologicznie badaniami obrazowymi.

Z całą odpowiedzialnością mówię, że na oddziale szpitalnym WMC posiadamy wysokiej klasy sprzęt, dzięki któremu możemy wykonywać zaawansowane badania USG między innymi z zakresu: urologii, tarczycy, piersi, stawów, mięśni, naczyń żylnych i tętniczych.

Czytaj także:
Wiarygodne badanie USG: jak je rozpoznać?
Wiarygodne badania USG: elastografia
Wiarygodne badanie USG: nowe obszary analizy
Wiarygodne badania USG: diagnostyka chorób stawów i układu mięśniowo szkieletowego
Wiarygodne badania USG: od stóp po głowę

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę