Wiarygodne badania USG: diagnostyka chorób stawów i układu mięśniowo szkieletowego

21.06.2018
Autor: WMC

Przeciążone stawy, urazy mięśni to problem dotyczący nie tylko ludzi w wieku senioralnym, ale coraz częściej także osób w sile wieku, prowadzących aktywny tryb życia.

Lek. Marcin Grzebyk: Stawy i mięśnie sportowców, szczególnie uprawiających sport rekreacyjnie, narażone są na różnorodne uszkodzenia, w mniejszym stopniu tych, którzy trenują pod fachową opieką lekarza sportowego, w większym – o ile wsparcia merytorycznego ćwiczącym udziela zbyt „ambitny” trener personalny. Nie zapominajmy o ludziach próbujących samodzielnie wzmacniać ciało, bo to właśnie oni z reguły chaotycznie przekraczają bariery fizjologiczne.

Mamy zatem wielkie pole do realizowania badań USG, pole wyznaczone przez naderwane mięśnie i ścięgna, uszkodzone łąkotki, więzadła krzyżowe i poboczne.
Dla przykładu obecność płynu wokół ścięgien może świadczyć o tym, że ścięgno jest przeciążone lub zmienione zapalnie. Wylanie się płynu poza staw to domniemanie uszkodzonej torebki stawowej.
W ten sposób organizm alarmuje zagrożenie, a my te zagrożenia diagnozujemy.

Ćwiczenia na siłowni, aktywne spędzanie czasu na świeżym powietrzu, prace na działce, dźwiganie ciężkich zakupów - to wszystko może skutkować przeciążeniem barku, manifestującym się  zapaleniem kaletki podbarkowo – podnaramiennej. Gromadzi się wówczas płyn w przestrzeni pomiędzy mięśniem naramienny a ścięgnami stożka rotatorów.
Płyn rozpycha się, uciska zakończenia nerwowe i powoduje ból, występujący zwłaszcza
w nocy, budzący nad ranem, utrudniający poruszenie kończyną, uniemożliwiający chociażby zapięcie biustonosza.

Nieleczone zapalenie kaletki przechodzi w zapalenie ścięgien stożka rotatorów, powodując uszkodzenie ścięgien lub goi się w postaci zwapnienia lub co gorsza przechodzi w wapniejące zapalenie. Gdy takie zapalenie kaletki zostanie zbagatelizowane - dochodzi do zamrożenia barku, unieruchomienia.  Schorzenie zdiagnozowane zbyt późno skutkuje kilkuletnim, uciążliwym leczeniem. Wczesna analiza przyczyn problemów, dzięki stosunkowo taniemu badaniu USG, pozwala na skrócenie terapii do kilku miesięcy, a czasem tygodni.

* Lek. Marcin Grzebyk od 10 lat wykonuje badania ultrasonograficzne, prowadząc m.in. badania naukowe w dziedzinie elastrografii statycznej, członek Europejskiego Towarzystwa Ultrasonografii (EFSUMB) i Polskiego Towarzystwa Ultrasonografii, ukończył Akademię Ultrasonografii w Dusseldorfie i Roztoczańską Szkołę Ultrasonografii, posiada dyplom Wojskowej Akademii Medycznej, kursów EFSUMB.

Czytaj także:
Wiarygodne badanie USG: jak je rozpoznać?
Wiarygodne badania USG: elastografia
Wiarygodne badania USG: doświadczenie
Wiarygodne badanie USG: nowe obszary analizy
Wiarygodne badania USG: od stóp po głowę

 

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę