Diagnostyka organizmu - na wszelki wypadek?

24.07.2019
Autor: WMC

Ponoć nie ma ludzi zdrowych, tylko źle zdiagnozowani. Taka teza to nadużycie. Bliższe prawdy jest inne stwierdzenie, że Polacy traktują diagnostykę organizmu jako zło konieczne. Problem w tym, że nawet wówczas, gdy kontrola jest ze wszech miar uzasadniona - bagatelizujemy taką potrzebę.

Diagnostyka przede wszystkim, ale profesjonalna foto pixabay

W kompleksowej analizie mapy zagrożeń zdrowotnych nie chodzi wyłącznie o wskazywanie schorzeń, które z określonym, większym lub mniejszym prawdopodobieństwem mogą dotknąć diagnozowaną osobę. Naprawdę wartościowe wnioski z badań krwi i moczu oraz diagnostyki obrazowej, a więc USG, RTG, tomografii, rezonansu muszą być pochodną wielu składowych, w zasadzie niemożliwych do uchwycenia dla laików.

Standardowy zestaw analiz laboratoryjnych uzupełnić należy o te badania, których zlecenie jest nieodzowne, biorąc pod uwagę wywiad przeprowadzony z pacjentem. Istotne będzie to na co uskarża się osoba badana.

Ważnym jest także skrupulatnie przeprowadzony wywiad rodzinny. Chodzi m.in. o choroby zagrożone dziedzicznością. Niektóre schorzenia podwyższają znacznie ryzyko wystąpienia takich samych problemów zdrowotnych u pacjenta.

Analizę taką uzupełnić należałoby o informacje, pozyskane z badań genetycznych w kierunku schorzeń onkologicznych. Na przykład rak piersi i jajnika najczęściej spowodowany jest mutacją w genach BRCA1 i BRCA2. Naukowcom udało się odkryć wszystkie aberracje genowe, które powodują raka piersi. To krok do skutecznego leczenia. Krok, którego medycyna jednak jeszcze nie wykonała. Prewencyjna mastektomia piersi, jakiej dokonała na przykład Angelina Jolie, nie jest standardem w zapobieganiu nieszczęściu.

Ważne także, aby badania przeprowadzać na precyzyjnym, wysokiej klasy, sprawdzonym sprzęcie, użycie którego w najmniejszym stopniu nie zafałszuje wyników.

Na podstawie kompleksowego wywiadu powinno się także zweryfikować tryb życia osoby, nawet tej, która uważa, że dba jak nikt inny o organizm. Spełnia bowiem wszystkie zalecenia trenerów personalnych i dietetyków: odżywia się zdrowo, jest aktywna fizycznie, nie podejmuje zachowań ryzykownych. Pamiętajmy jednak, że tego typu zalecenia nie powinny być wydawane w oparciu o mniej lub bardziej wiarygodne dowody naukowe lub - co gorsza - na podstawie internetowych doniesień.

Bloger piszący o zdrowym żywieniu nie może być wyrocznią w sprawach profilaktyki zdrowotnej. Nawet słuszne – co do zasady – prawidła muszą być za każdym razem zweryfikowane w oparciu o stan zdrowia pacjenta, a ten nie powinien być orzekany na podstawie zestawu przypadkowo uzyskanych danych, bo wówczas łatwiej o wyrządzenie szkody niż o rzetelną pomoc.

W tej całej układance ustalenie dodatkowo wieku biologicznego zapewne nie jest najistotniejszym elementem mapy zdrowia, aczkolwiek to ciekawy przyczynek do określenia kondycji organizmu pacjenta.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt od pon. do piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176; 608 006 106; 608 006 108

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Anna Kazimierska

Dział farmacji

K. Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę