Koronawirus roznosi się przez…niewiedzę

02.03.2020
Autor:

Koronawirus odmieniany jest przez wszystkie przypadki. Rośnie panika, rośnie niezrozumienie źródła problemu. Wciąż brak racjonalnej wiedzy jak minimalizować zagrożenie.

Wiedza na nie tylko na koronawirusa foto pixabay

Warsaw Medical Center jest placówką leczniczą, w której od lat stosuje się najściślejsze zasady eliminowania ognisk zakażeń szpitalnych. Oczywiście, że koronawirus nie ma źródła w oddziałach szpitalnych, jednak racjonalne procedury walki z patogenami dają mocną podstawę, aby pacjenci, ale także  pracownicy placówek medycznych - czuli się bezpiecznie.

Chodzi przede wszystkim o profilaktykę, która stanowi mocne oręże w walce z zagrożeniami. Oczywiście sama profilaktyka, o ile zostanie ograniczona do rozpisania nawet najbardziej precyzyjnych i racjonalnych procedur, niewiele wniesie jeśli procedury te nie będą w sposób drobiazgowy wypełniane.

W tym przypadku nierzadko dochodzi do starcia wiedzy naukowej z tak zwanym zdrowym rozsądkiem. Tam gdzie osoba bez szczegółowej wiedzy medycznej nie widzi najmniejszego zagrożenia, związanego z potencjalnym niebezpieczeństwem pojawienia się patogenów - mikrobiolodzy stawiają szczególne wymagania. Te zaś trudne są do zaakceptowania przez osoby nie mające specjalistycznej wiedzy, a do nich niestety należą także w dużej części pracownicy ochrony zdrowia.

Kierownictwo WMC od lat hołduje zasadzie: nikt nie jest alfą i omegą. Są specjaliści (chociaż nieliczni), którzy kończyli odpowiedni kierunek studiów, którzy uzupełniali wiedzę w różnych formach kształcenia podyplomowego. Można zatem, a wręcz trzeba, korzystać z ich doświadczenia. Taką osobą jest lek. med. Helena Zacharska, przewodnicząca zespołu kontroli zakażeń szpitalnych w WMC.

To jeden z nielicznych w kraju doświadczonych lekarzy - specjalistów epidemiologów. Od ponad 30 lat pracuje w Państwowej Inspekcji Sanitarnej na kierowniczych stanowiskach (ostatnio Inspektor Sanitarny MSW na obszarze woj. mazowieckiego).

Helena Zacharska posiada szeroką wiedzę i doświadczenie merytoryczne w nadzorze sanitarnym nad podmiotami leczniczymi, m.in. w zakresie higieny lecznictwa oraz w dziedzinie profilaktyki zakażeń szpitalnych - zapobiegania i zwalczania szerzenia się zakażeń szpitalnych oraz ognisk epidemicznych. Jest wieloletnim członkiem Stowarzyszenia Higieny Lecznictwa.

Dzięki jej merytorycznemu wsparciu potrafimy ustrzec się błędów organizacyjnych, do których należą chociażby brak programu efektywnej kontroli zakażeń szpitalnych, czy pozorne oszczędność na sprzęcie jednorazowego użytku.

Położyliśmy nacisk na szkolenia personelu medycznego m.in. w zakresie wydawałoby się trywialnej procedury mycia rąk.

Nie są to bynajmniej truizmy. Udowodniła to dwójka czołowych polityków i… lekarzy, wchodząc w publiczny spór w jaki sposób należy myć ręce (wicemarszałek Senatu Stanisław Karczewski wykazał błędy, których dopuścił się marszałek wyższej izby parlamentu Tomasz Grodzki). To pokazuje, że nawet wśród specjalistów są głęboko zakorzenione złe przyzwyczajenia w zakresie utrzymania podstawowej higieny. Taki brak świadomości, wynikającej ze zbytniej pewności co do zdobytej wiedzy merytorycznej, może być zgubny.

W Warsaw Medical Center wiemy, że sam status lekarza nie daje gwarancji skuteczności jeśli chodzi o walkę z patogenami. Troska o bezpieczeństwo pacjentów zmusza nas do rygorystycznego przestrzegania procedur, które – przyznajemy - bywają uciążliwe dla współpracujących z nami lekarzy i personelu WMC.

Niezmiennie jednak respektujemy zasadę zero tolerancji dla dowolności, jeśli chodzi o walkę z zakażeniami szpitalnymi. Jesteśmy pewni, że takie podejście okaże się zbawienne także wówczas, gdy zbliży się do nas na niebezpieczną odległość koronawirus.

Pozostałe aktualności
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę