Balonikami w chore zatoki

11.07.2017

Zawroty głowy zrzucisz na karb sezonowego osłabienia, za migrenę obwinisz stresującą pracę, a na mniej uciążliwe dolegliwości w postaci brak smaku i nie tak intensywnie - jak zawsze - odczuwanych zapachów w ogóle machasz ręką? Niesłusznie, bo wszystkie te objawy mogą być skutkiem poważnie chorych zatok.

Zawroty głowy zrzucisz na karb sezonowego osłabienia, za migrenę obwinisz stresującą pracę, a na mniej uciążliwe dolegliwości w postaci brak smaku i nie tak intensywnie - jak zawsze - odczuwanych zapachów w ogóle machasz ręką? Niesłusznie, bo wszystkie te objawy mogą być skutkiem poważnie chorych zatok.

Przedziwna to sytuacja, w której ponad 4,5 mln dorosłych Polaków zmaga się z zapaleniem zatok, a połowa z nich nie ma bladego pojęcia, że tam właśnie tkwi przyczyna ich dolegliwości.

Problem będzie narastał, gdyż okazuje się, że u jednego na czterech alergików, walczących z nieżytem nosa, dochodzi do uporczywego zapalenia zatok.

W grupie ryzyka są osoby, których organizm nie potrafi obronić się przed atakiem gronkowca, a jest to niemała grupa, zważywszy na fakt, iż nosicielem uporczywej bakterii jest co trzeci człowiek. Nie koniec na tym. Choroba zatok łatwiej rozwija się u osób cierpiących na mukowiscydozę, astmę oskrzelową, a także uczulonych na aspirynę.

Na kłopoty… balonik

Najszybciej pomóc może laryngolog, nie każdy jednak, ale taki, który umie zdiagnozować źródło kłopotów i – co równie ważne - zaradzić złu.

Zadanie nie należy do banalnych, a to dlatego, że zatoki trudno się leczy, w szczególności te zwane sitowymi. Problemem jest przede wszystkim ich położenie (od mózgu dzieli je tylko delikatna blaszka). Nie koniec na tym. Co prawda wjedzie do nich od kilku do kilkunastu dróg, tzw. ujść, ale trzeba mieć nie lada zdolności, aby precyzyjnie zlokalizować je w prawdziwym labiryncie delikatnej tkanki.

Leczenie zatoki sitowej jest trudne. Nową jakość w przezwyciężaniu zła wprowadzili specjaliści z Kliniki Otolaryngologii Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie (WIM), kierowanej przez prof. Dariusza Jurkiewicza. Wprowadzili jest dobrym określeniem, gdyż rzeczywiście chodzi o wprowadzenie do zatoki sitowej sterydowego leku, który zacznie działać dopiero po dotarciu do ogniska stanu zapalnego.

Warsaw Medical Center w czołówce

Prekursorem tej metody jest pracownik WIM i współpracujący z Warsaw Medical Center (WMC) dr Kornel Szczygielski. To on – jak pierwszy - przeprowadzał w Polsce (w WIM i w WMC właśnie) zabiegi polegające na umiejscowieniu w zatoce sitowej miniaturowego balonika ze sterydowym lekiem. Dzięki takiemu rozwiązaniu specyfik przez kilka tygodni stopniowo przenika przez półprzepuszczalną powłokę, zwalczając stan zapalny dokładnie w miejscu, w którym wystąpiło zagrożenie. Metoda sprawdza się również wówczas, gdy tradycyjne podanie leku nie przynosi pożądanego rezultatu. Warsaw Medical Center od kilku lat specjalizuje się w tego typu zabiegach.

Udrażnianie ujść zatoki sitowej

Technika balonikowania wykorzystywana jest także do równie ważnej funkcji, a mianowicie do udrażniania zablokowanych ujść zatoki sitowej. To ważne, gdyż chore zatoki najczęściej dokuczają, gdy ich ujścia stają się niedrożne. Należy je więc poszerzyć. Robi to specjalnie zaprojektowany balonik, wewnątrz którego panuje ciśnienie czterokrotnie przewyższające to w oponie samochodu osobowego. Za jego pomocą w ciągu kilku sekund rozsuwane są zbyt wąskie kanaliki zatok. Bez bólu, krwi oraz długo gojących się ran pooperacyjnych.

Tajemnice zatoki sitowej

Technika leczenia stosowana w WMC należy do najmniej inwazyjnych metod wykorzystywanych w tego typu schorzeniach zatoki sitowej. Dotychczas to co sprawiało kłopoty usuwano. Dokonywano resekcji całych fragmentów kanałów wydzielniczych, o roli których w organizmie człowieka – tak naprawdę do dzisiaj wie się niewiele.

Panuje przekonanie, że delikatne struktury przedniej części czaszki stanowią rodzaj stref kontrolowanego zgniotu zapewniających ochronę mózgowi podczas wypadku. Mówi się także o pudle rezonansowym wzmacniającym tembr głosu. Sedno sprawy wciąż stanowi jednak tajemnicę.

Wiadomo, że dla prawidłowego funkcjonowania organizmu ważne są włoski pokrywające błonę zatok. To one, nieustannie poruszając się, zmuszają zalegającą w zatokach wydzielinę do przemieszczania się w kierunku nosa i gardła. Dzięki tym włoskom organizm pozbywa się zarazków, bakterii i grzybów, osiedlających się w przestrzeń zatok. Nie bez przyczyny w kanałach wydzielniczych znajduje się ciecz, która z trudem mieści się w dwóch szklankach. Zatoki bronią organizmu przed drobnoustrojami także za pomocą znajdującego się tutaj w śladowych ilościach aseptycznego tlenku azotu.

Balonik nie na wszystko

Celowość subtelnego oddziaływania na zatoki sitowe jest oczywista, ale uwaga po ich usunięciu technika balonikowania nie może być zastosowana. Podobnie dzieje się w przypadku gdy zatoki zostaną zaatakowane polipami.

Pozostałe artykuły
  • Chrapiesz? Nie lekceważ objawów

    Ponad jedna czwarta aktywnych zawodowo Polaków cierpi z powodu schorzeń laryngologicznych, ale co trzecia osoba się nie leczy.
    11.07.2017Autor: Jan Nowak
  • Leczenie zatok

    Lekarze z Warsaw Medical Center jako jedni z pierwszych w Polsce wprowadzili leczenie zapalenia zatok przynosowych metodą balonikowania. Ta nowa metoda polega na...
    11.07.2017Autor: Jan Nowak
  • Logopedia

    Serdecznie zapraszamy do zapisów na konsultacje w zakresie logopedii. Prowadzimy terapię, diagnozę i poradnictwo logopedyczne. Świadczymy usługi logopedyczne,...
    11.07.2017Autor: Jan Nowak
  • Spodziectwo

    Spodziectwo jest najczęściej występującą wadą wrodzoną cewki moczowej i prącia u chłopców. Polega na niedorozwoju obwodowego odcinka cewki. W wadzie...
    11.07.2017Autor: Jan Nowak
  • System Zarządzania Jakością ISO 9001

    Warsaw Medical Center 27 grudnia 2014r. po raz kolejny otrzymał certyfikat akredytacji (nr. QMS0201) po przeprowadzonym audycie przez firmę Global Qaulity.Certyfikat...
    11.07.2017Autor: Jan Nowak
  • Są sposoby na „złą krew”

    Jesteśmy osłabieni, zmęczeni, mamy złe samopoczucie, coraz częściej boli nas głowa, zaczynamy odczuwać dreszcze, bywa że wzrasta pragnienie, czasami zaś...
    11.07.2017Autor: Jan Nowak
  • Wyczuleni na uczulenia

    Alergie stały się tak powszechne i przybierają tak różnorodną formę, że zapewne nie wszystkich zdziwiłyby doniesienia o pojawieniu się przypadków...
    11.07.2017Autor: Jan Nowak
  • Fizjoterapia dostępna w WMC

    Fizjoterapia stanowi zbiór metod leczniczych, które bazują na reaktywności organizmu na zastosowane bodźce. Główne cele fizjoterapii  to...
    10.07.2017Autor: Jan Nowak
Kontakt

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipiscing elit. Phasellus rhoncus maximus ligula, sed vehicula nisi rhoncus nec. Nunc ac ante imperdiet, fermentum arcu at, faucibus augue. 

Zapraszamy na fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+

Recepcja umawianie wizyt

,
,
,
Warsaw Medical Center
Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Wynalazek 4, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, nr konta: 63 8923 0008 0028 4501 2012 0001

Dział kadr i księgowości

Beata Boruta
faks 22 201 07 74

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek
faks 22 201 07 74

Dział techniczny

Damian Konopko
faks 22 201 07 74

Lokalizacja

Dojazd do Warsaw Medical Center Tramwaje: 17, 18, 31 (przystanek Wynalazek) Autobusy: 165, 189, 317, 365, 401, 504 (przystanek Postępu) Osobom dojeżdżającym samochodami zapewniamy dużą liczbę monitorowanych miejsc parkingowych nieopodal budynku. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za szkody wyrządzone na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę