Makijaż grozi…chorobą

04.12.2019
Makijaż z bakteriami w tle

Nie, nie chodzi o środki kosmetyczne o szkodliwym dla zdrowia składzie chemicznym, bo regulacje unijne przynajmniej powinny takie niebezpieczeństwo skutecznie eliminować. Pracownicy Aston University przeanalizowali co znajduje się na powierzchni beztrosko użytkowanych: błyszczyków do ust, gąbek do makijażu i tuszów do rzęs.

Okazuje się, że ogromna większość powszechnie stosowanych dzień w dzień produktów kosmetycznych jest zanieczyszczona potencjalnie zagrażającymi zdrowiu a nawet życiu chorobotwórczymi drobnoustrojami. Wyniki badań specjalistów ze School of Life and Health Sciences University Aston opublikowano w czasopiśmie Journal of Applied Microbiology.

Duża część produktów do makijażu, używanych codziennie przez kobiety, jest zanieczyszczona bardzo niebezpiecznymi bakteriami, takimi jak E. coli i gronkowce.

Tak dzieje się, ponieważ większość kosmetyków używana jest znacznie po upływie terminu ważności, dodajmy używana niefrasobliwie. W wielu, z reguły przypadkowych sytuacjach, kosmetyki, które mają przecież styczność z policzkami, powiekami, rzęsami, ustami – są „usłane” drobnoustrojami.

Powszechnie występujące w otoczeniu człowieka bakterie mogą powodować choroby, od infekcji skóry, aż po zakażenie krwi (jeśli są stosowane w pobliżu oczu, ust, skaleczeń lub otarć).

I nie jest to dmuchanie na zimne, bowiem chorobotwórcze bakterie specjaliści z Aston University znaleźli w dziewięciu na dziesięć badanych kosmetyków. Ryzyko to zwiększa się u osób z obniżoną odpornością, u których istnieje większe prawdopodobieństwo zakażenia bakteriami oportunistycznymi.

Stwierdzono, że nawet stosunkowo nowe gąbki, stosowane do nakładania podkładów na skórę, mają zatrważająco wysoki poziom skażenia potencjalnie szkodliwymi bakteriami. Okazuje się, że zdecydowana większość z nich (93 proc.) nigdy nie była czyszczona przez użytkowniczkę. Tak się dzieje nawet wówczas gdy gąbka została upuszczona na podłogę, co wcale nie jest rzadką sytuacją. 64 proc. ankietowanych twierdzi, iż przynajmniej raz podnosiło gąbkę z podłogi.

Badacze z Aston stwierdzili, że gąbki są szczególnie podatne na zanieczyszczenia, ponieważ często są wilgotne po użyciu, co stanowi idealną pożywkę dla chorobotwórczych bakterii.

Dr Amreen Bashir twierdzi, że producenci i instytucje regulacyjne powinni uczynić coś więcej, aby chronić klientów przed niebezpieczeństwem. Uzasadnione byłoby dołączanie do produktów w widocznymi miejscu instrukcji ich czyszczenia, mycia, suszenia (sposoby i częstotliwość). Ważne jest także uzmysławianie użytkownikom, że podobnie jak to jest w przypadku produktów spożywczych – kosmetyki mają ściśle określoną datę przydatności do użycia.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę