Orzechy włoskie zdrowe na mózg – raczej mit

04.02.2020
Orzechy włoskie w diecie foto pixabay

Neurolodzy zaczynają rozumieć mechanizmy prowadzące do demencji. W efekcie tej wiedzy specjaliści coraz większy nacisk kładą na rolę stresu oksydacyjnego. Strategie zapobiegania deregulacji mechanizmów poznawczych koncentrują się m.in. na opracowaniu profili dietetycznych, które mogą zmniejszyć stres oksydacyjny.

Naukowcy z Kalifornii i Barcelony postanowili zwrócić uwagę na orzechy włoskie.

Wyniki dwuletniego, randomizowanego badania, dotyczącego wpływu diety wzbogaconej orzechami włoskimi na funkcje poznawcze - opublikowano właśnie w The American Journal of Clinical Nutrition.

W celu przetestowania w jaki sposób na organizm człowieka oddziałują orzechy włoskie, naukowcy zaprosili do uczestnictwa w eksperymencie 708 osób w wieku od 63 do 79 lat i losowo przypisali je do jednej z dwóch grup. Przynależni do jednej z nich otrzymywali dietę, w której orzechy włoskie stanowiły 15 proc. całkowitego spożycia kalorii. Z kolei grupa kontrolna stosowała standardową dietę, bez orzechów włoskich. Na początku i na końcu badania przeprowadzono serię testów neurokognitywnych.

Co ważne, klinicyści i badacze przeprowadzający testy, nie byli świadomi, do której grupy przypisano każdego z uczestników.

W ramach eksperymentu (na początku i na końcu badania) wykonano za pomocą rezonansu skany mózgów seniorów – w celu oceny wpływu konsumpcji orzecha włoskiego na strukturę mózgu.

636 uczestników uczestniczyło w eksperymencie przez dwa lata. Okazało się, że podawanie orzechów włoskich w żaden sposób nie wpłynęło na poprawę funkcji poznawczych, nie spowodowało znaczącej poprawy pamięci, umiejętności języka, ani percepcji.

Jednak w podgrupie z Hiszpanii, chociaż nie zaobserwowano istotnych zmian strukturalnych mózgu między grupą kontrolną a interwencyjną, występowały różnice funkcjonalne. Podczas wykonywania zadania pamięciowego grupa kontrolna w Barcelonie wymagała zaangażowania większych obszarów mózgu. Chociaż obie grupy wykonały zadania na podobnym poziomie, to stosujący dietę orzechową wymagali do tego celu mniejszej powierzchni mózgu. Sugeruje to, że ich mózgi mogą działać wydajniej.

Wyniki tego badania są w dużej mierze niejednoznaczne. Jeśli chodzi o funkcje poznawcze, wydaje się, że znaczenie diety wzbogaconej w orzechy jest niewielka lub nie ma jej wcale. Być może dwuletni okres obserwacji był za krótki do zauważenia znaczących zmian w funkcjach poznawczych.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę