Migrena – ból głowy, to nie wszystko

08.04.2019
Ból głowy dojmujący foto pixabay

Kristin Chenoweth amerykańska piosenkarka, aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna oraz pisarka, prawie 25 lat temu była w sali prób na Broadwayu, kiedy doświadczyła pierwszej w swoim życiu migreny. To problem milionów ludzi na całym świecie.

- Dorastając, obserwowałam, jak moja mama męczy się podczas migreny. Myślałam wówczas: mam nadzieję, że nigdy nie doświadczę takiej traumy – zwierza się Chenoweth.

- Niestety ten dzień nadszedł. Ból głowy poprzedziły mdłości. Zaczęłam też odczuwać dziwnego rodzaju “odrętwienie” mózgu - powiedziała. Migreny pojawiały się od tego czasu regularnie i trwały zawsze kilka dni. Dolegliwości z reguły przytrafiają się bez ostrzeżenia - powiedziała Chenoweth.

Aktorka twierdzi, że doświadczała nie raz sytuacji kiedy nie była w stanie wystąpić publicznie z powodu migreny. Kiedy zdobyłam nagrodę Emmy, nie mogłam być obecna na uroczystościach związanych z tym wydarzeniem, ponieważ właśnie zmagałam się z chorobą i wiedziałam, że nie będę w stanie podołać obowiązkom. Gdybym miała ortezę lub nosiła temblak - ludzie wiedzieliby, że mam problem. W przypadku moich dolegliwości nikt nie rozumie powagi sytuacji - wyjaśniła artystka.

Podaje się, że aktorka cierpi na chorobę Ménière’a – zaburzenia ucha wewnętrznego, które mogą powodować zawroty i bóle głowy, mdłości, szum uszny i stopniową utratę słuchu.

Osoby z migreną mają szczególnie wrażliwy układ nerwowy, który może ulec deregulacji na skutek: działania hormonów, braku snu, stresu emocjonalnego, pobytu na dużych wysokościach, gwałtownego załamania pogody, a nawet zmiany czasu z letniego na zimowy i odwrotnie.

Neurolog Andrew Charles przypomina, że migrenom towarzyszą bóle głowy, ale także nudności, zaburzenia równowagi, zmiany nastroju, zawroty głowy, a nawet problemy z widzeniem. Objawy są tak dojmujące, że Charles definiuje migrenę jako niepełnosprawność.

Charles twierdzi, że w mózgu osób cierpiących na migrenę dzieją się niezwykłe rzeczy, które można dostrzec tylko korzystając z PET lub MRI. Żadne badania krwi, ani inne wskaźniki laboratoryjne nie pokażą że mamy do czynienia z atakiem migreny.

W ocenie neurologa, istnieją dwa rodzaje leczenia migreny: te stosowane podczas ataku i te używane w celu zapobiegania chorobie. Sumatryptan pomaga powstrzymać atak, ale gdy przypadłość ujawni się – niewiele pomoże. Inne stosowane środki to leki przeciwzapalne lub przeciw nudnościom. Do niedawna nie stosowaliśmy żadnych specyfików zapobiegających migrenie, używaliśmy takich środków jak beta-blokery, leki przeciwdepresyjne i przeciwzapalne, więc zasadniczo wykorzystywaliśmy metody opracowane z myślą o innych przypadłościach.

Uczony twierdzi jednak, że to się zmieniło. - Zidentyfikowaliśmy pewne cele terapii profilaktycznej, które są specyficzne dla migreny. Leczenie tego typu zostało wprowadzone dopiero w 2018 r. Chodzi o przeciwciała monoklonalne, które są skierowane przeciwko cząsteczce białka zwanej CGRP - powiedział Charles. Dla niektórych pacjentów są to leki zmieniające życie, ponieważ dają spektakularne efekty w powstrzymywaniu ataków migreny.

- Idziemy tą drogą. Badamy całe spektrum przeciwciał, które mogą pomóc osobom doświadczonym migreną. W mojej karierze przez ponad 25 lat nigdy nie słyszałem słów: dzięki terapii moje życie zostało zmienione diametralnie. Teraz takie oświadczenia nie są rzadkością. To daje ogromną satysfakcję – zapewnia uczony.

Psycholog zdrowia prof. Dawn C. Buse prowadzi badania epidemiologiczne obejmujące tysiące ludzi. Uzmysławia on: migreny wpływają na wszystkie dziedziny życia człowieka: karierę, edukację, rodzinę, rodzicielstwo, finanse, w końcu szczęście. To straszna przypadłość, trudno z nią żyć.

Pozostałe artykuły
Kontakt

Chcemy, aby WMC było miejscem wsparcia dla tych wszystkich, którzy szukają medycznej usługi na najwyższym fachowym poziomie. Obiecujemy, że nikogo nie pozostawimy bez pomocy.

Szczególnie zadbamy o osoby bezradne i zagubione, które wobec problemu natury zdrowotnej (swojego lub swoich najbliższych) nie uzyskały dotychczas skutecznej pomocy medycznej.

We invite you to fanpage

  • facebook
  • twitter
  • google+
  • YouTube

Recepcja umawianie wizyt pon. - piąt. 7.00 - 18.00 tel. 22 69 00 176

,
,
,
Szpital: 7 dni w tygodniu 24 godziny na dobę tel. 608 006 109
Warsaw Medical Center Warszawskie Centrum Medyczne Sp.z o.o.
Puławska 488, 02-677, Warszawa , NIP: 113-27-28-590, REGON: 141454750, account number: 74 1020 1127 0000 1602 0370 2420

Dział kadr i księgowości

Marzena Wikieł

Dział farmacji

Katarzyna Garncarek

Recepcja

Recepcja umawianie wizyt

Lokalizacja

Osoby dojeżdżające samochodami mają do dyspozycji bezpłatny, monitorowany parking z dużą liczbą miejsc postojowych. Warsaw Medical Center nie ponosi odpowiedzialności za ewentualne szkody powstałe na terenie parkingu.

Napisz do nas

Napisz do nas
Masz problem zdrowotny? Napisz, pomożemy także Tobie.
Podaj imię i nazwisko
Podaj poprawny e-mail
Podaj treść wiadomości
Newsletter
Bądź na bieżąco, wiedza jest sprawdzonym przyjacielem Twojego zdrowia.
Podaj poprawny e-mail
Proszę wyrazić zgodę
Proszę wyrazić zgodę